Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SON DAKİKA
  4. »
  5. Artuklu Meliki’nin mezarında ‘tarihi’ bekleyiş

Artuklu Meliki’nin mezarında ‘tarihi’ bekleyiş

ateshaber ateshaber -
23 0

Şehmus EDİS (MARDİN İGFA)
Mardin’de 98 yıldır kabrine duvar örülen Türk büyüğü Artuklu Meliki Nâsırüddin Artuk Arslan’ın mezarı gün yüzüne çıkarılmayı bekliyor.

Mezarın ortaya çıkarılması için şimdiye kadar yapılan bütün teşebbüsler sonuçsuz kalırken, STK ve Mardin halkı Türk Büyüğü Artuklu Meliki Nâsırüddin Artuk Arslan’ın mezarının çıkarılması için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MHP Genel Lideri Devlet Bahçeli’den yardım çağrında bulundular.

Konu ile ilgili araştırmalarda bulunan araştırmacı Gazeteci Müellif Selim Parlakoğlu, Mardin’de 98 yıldır kabrine duvar örülen Türk büyüğü Artuklu Meliki Nâsırüddin Artuk Arslan’ın mezarı duvarın ortasında olduğunu söyledi.

Mardin’e birçok taihi eser kazandıran Türk hükümdarının mezarının gün yüzüne çıkarılması için yetkililerin harekete geçmesi gerektiğini tabir eden Parlakoğlu,” Mardin’in Artuklu ilçesi Şehidiye Mescidi külliyesinin doğu kısmında bulunan oda içinde kabri olan Artuklu Meliki Artuk Arslan’ın oda girişine örülen duvar hala yerinde duruyor. Gerek STK ve gerekse basında yer alan haberlere karşın Artuk Arslan’ın kabrine örülen duvarın kaldırılması için ilgili kurumlarca hiçbir teşebbüste bulunulmadı. Buda Mardin halkını üzmektedir” dedi.

1925 tarihli “Tekke ve Zaviyeler kanunu nedeniyle Artuklu Meliki Nâsırüddin Artuk Arslan’ın mezarı kapatıldığına dikkat çeken Parlakoğlu, şunları söyledi.” Tarihçi İbrahim Artuk “Diyarbakır ve Mardin’in Kimi Değerli Yapıları “ isimli yapıtında El-Melik el-Mansur Nasır el-Din Artuk Arslan’ın bu Medreseye (Şehidiye) bitişik olan türbeye gömüldüğünü ama türbenin mezar sandukalarının 1925 yılında Mardin valisi Tevfik Haydi Baysal vaktinde kaldırılarak yerle bir edildiğini tabir etmektedir. Fakat 1 Mart 1950’de 677 sayılı kanuna değişiklik yapılarak birinci hususuna “türbelerden Türk büyüklerine ilişkin olanlarla, büyük sanat kıymeti bulunanlar, Ulusal Eğitim Bakanlığınca umûma açılabilir. Buraların bakımı için gerekli memur ve hizmetliler tâyin edilir. Açılacak türbelerin listesi Ulusal Eğitim Bakanlığınca hazırlanır ve Bakanlar Kurulunca tasvib edilir.” ibaresi eklenmesine karşın Türk büyüğü Artuk Aslan’ın kabir yasağı hala devam etmektedir.

Mardin Artuklu Üniversitesi Sanat Tarihi kısmı öğretim üyesi Doç.Dr.Zekai Erdal kabir ile ilgili yazdığı akademik makalede türbe ile ilgili görüşlerinde şunlara yer verdiğini vurgulayan Parlakoğlu, “ Günümüzde medresenin güneydoğusundaki türbe mevcuttur. Her iki türbe ortasında kalan ve medresenin güneydoğu köşesini oluşturan dikdörtgen yer Abdullah Kuran’a nazaran avludur. Türbesinde iki Artuklu Sultanı metfundur. Bunlardan birincisi yapının banisi olan ve 1239 yılında vefat eden Melik Nasireddin Artuk Arslan (Kâtip Ferdi; 2006, s. 20) ile 1367 yılında ölen Melik Salih Şemseddin Mahmud b Necmeddin Gazi’dir” diye anlatır.

Türk büyüğü Artuk Arslan’ın kabrinin 1950’de çıkarılan kanuna karşın hala kapalı tutulmasına bir mana veremiyoruz. Mardin’i üç yüz sene başşehir yapan ve sayısız eserler kazandıran Artukluların Meliki Artuk Arslan’a yapılan bu saygısızlığın bir an evvel giderilmesi gerekir. Kabrin bulunduğu odanın giriş kapısına örülen duvarın kaldırılıp birebir vakitte kabrin bulunduğu odanın restore edilmesi ve ziyarete açılmasını yetkililerden istiyoruz.”şeklinde konuştu

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir