Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SON DAKİKA
  4. »
  5. Sakarya Botanik Park vadiyi ömür merkezi yapacak

Sakarya Botanik Park vadiyi ömür merkezi yapacak

ateshaber ateshaber -
21 0

SAKARYA (İGFA) – Sakarya Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem Büyük, Teknopark İstanbul İdare Şurası Lideri Prof. Dr. Metin Yerebakan ile Melen Botanik Vadisi’ni ziyaret etti.

21 çeşit bitkinin yetiştiği alanda incelemelerde bulunan ikili, devam eden çalışmalarla ilgili yetkililerden bilgi aldı. Prof. Dr. Yerebakan, Melen Botanik Vadisi’nin çok önemli bir çalışmanın eseri olduğunu söz ederek, Lider Ekrem Aziz ve takımını tebrik etti.

Proje hakkında bilgi veren Lider Ulu, “Botanik Vadimizin bulunduğu alanda Melen isale çizgisinin tam üzerinde. Atıl bir vaziyette olan bu alanı iktisada kazandırmak, üretim alanı haline getirmek için kıymetli adımlar attık. Hamdolsun kısa mühlet içerisinde de hem katma paha ürettik, hem de kentimizde bu alanda bir farkındalık oluşturduk. Lavanta, kekik, adaçayı, biberiye, ıhlamur, akasya, defne, kuşburnu, kedi otu üzere birbirinden farklı 21 çeşit bitkiyi burada toprakla buluşturduk. 3 milyonu aşkın bitkinin dikimini gerçekleştirdik. Hasat edilen eserlerin kıymetli bir kısmı ihraç ediliyor, geriye kalan kısmı ise, Büyükşehir Belediyesi çatısı altında çay, yağ, hidrosol, krem ve kozmetik alanlarında üretim yapıp hemşerilerimizin istifadesine sunuyoruz” dedi.

Başkan Şanlı, proje alanını toplumsal hayat merkezi haline taşıyacak adımları attıklarını da tabir ederek, “Hâlihazırda bisiklet yolumuz vadinin içerisinde yer alıyor. Artık de çok özel bir proje hazırladık. Üretim çalışmalarına başladık. Koleksiyon bahçesi, serası, toplumsal tesisi, yeşil alanları, dinlenme alanları, yürüyüş yolları, kamelyalarıyla inşallah Botanik Park mükemmel bir alan olacak. Kentimizin kuzeyi yaz dönemini açtı. Bu vesileyle hem hemşerilerimiz hem de konuklarımız kesinlikle Melen Botanik Vadimizi ziyaret ederek, dünyada eşi gibisi olmayan projemizi de yakından inceleme fırsatı bulacaklardır” diye konuştu.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir