Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SON DAKİKA
  4. »
  5. Oto kaçakçılarına ‘fren’ operasyonu!

Oto kaçakçılarına ‘fren’ operasyonu!

ateshaber ateshaber -
28 0

ANKARA (İGFA) – Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Hatalarla Uğraş Başkanlığı’nın 1,5 yıldır sürdürdüğü titiz çalışmalar sonucunda Konya Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 10 vilayette yürüttüğü soruşturmalar kapsamında 12 şahıs ve çok sayıda araç yakalandı.

10 vilayetteki fren operasyonunun İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya toplumsal medya hesabından duyurdu. Bakan Yerlikaya, Fren Operasyonu’nun devam ettiğini belirterek, “Kahraman polislerimiz… Rabbim yardımcınız olsun, ayağınıza taş değdirmesin” tabirlerini kullanarak ayrıntıları paylaştı.

1,5 yıldır üzerine çalışılan operasyonda; süreksiz ithalat (turistik kolaylıklar) kapsamında Türkiye’ye getirilen araçları 3. şahısların kullanımına bırakan, araçları parçalayarak ülkemizde satan yahut adapsız tescil yaparak büyük vergi kayıplarına neden olan şahıs ve cürüm kümesinin faaliyetleri tespit edildi.

Söz konusu kabahat kümesinin 2018-2022 yılları ortasında turistik kolaylıklar kapsamında 115 taşıtı (tahmini pahası 240 milyon TL) Türkiye’ye getirdiği belirlendi.

Operasyon kapsamında şahıs ve araçlara yönelik yapılan araştırmalarda; ülkemize araç getirdiği tespit edilen yabancı asıllı şahısların bulunduğunun tespit edilmesi üzerine bahse husus operasyon memleketler arası boyut kazanırken, yabancı asıllı şahısların kurye olarak kullanılmak suretiyle ülkemize araç getirme sürecinde rol oynadıkları belirlendi.

Konya merkezli olarak 10 vilayette (Konya, Edirne, Kocaeli, İstanbul, Tekirdağ, Eskişehir, Samsun, Hatay, Ankara, Antalya) tespit edilen adreslerde arama yapılarak 29 Türk ve 7 yabancı asıllı kuşkulu şahsın yakalanmasına yönelik operasyon gerçekleştirilirken, şu ana kadar yapılan çalışmalarda 12 şahsın yakalandığı, 15 adet alımlı, 5 adet araba, 15 adet dorse ve çok sayıda ruhsat, change sürecinde kullanılan numaratör ve şase levhası ele geçirildiği bildirildi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir