Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SON DAKİKA
  4. »
  5. Sağlıklı Kentler’in gündemi; dirençli kentler

Sağlıklı Kentler’in gündemi; dirençli kentler

ateshaber ateshaber -
21 0

BURSA (İGFA)- Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği’nin 39’uncu Olağan Meclis Toplantısı ‘Deprem ve zelzele sonrası sağlıklı ve dirençli kentler’ başlığıyla Kütahya’da toplandı. Kütahya Belediyesi’nin mesken sahipliğinde, Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği ve Bursa Büyükşehir Belediye Lideri Alinur Aktaş’ın başkanlığında, Gülümser Hatun Termal Tesisleri’nde yapılan toplantıya Birliğe üye belediye lider ve temsilcileri katıldı.

ARTIK SONLAR YOK

Meclis Toplantısı’nın açılışında konuşan Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği Lideri Alinur Aktaş, geçen kasım ayında Dünya Sıhhat Örgütü’nün Danimarka’nın Kopenhag kentinde yaptığı “Örneklerle Önde Gelen Sağlıklı Kentler: Tek Sıhhat, Tek Gezegen, Tek Toplum” temalı, “Avrupa Sağlıklı Kentler Ağı Yıllık İş Toplantısı ve Teknik Konferansına” katıldıklarını hatırlattı. Birlik olarak Türkiye ismine sağlıklı kentlerle ilgili gündem ve gelişmeleri takip ettiklerini lisana getiren Lider Aktaş, “Bizler de üyelerimizle birlikte bu temaları ve öncelikleri kentlerimizde geliştirmeye çalışıyoruz. Artık sıhhat konusunda hudutların olmadığını biliyoruz. Tüm dünya olarak pandemi sürecini yaşadık. Hayvan kaynaklı bir virüsün insanlara bulaştığı ve nelere yol açtığını daima birlikte gördük. Buradan hareketle ‘tek sağlık’ kavramı daha da kıymetli bir hâle geldi. Alınacak önlemlerin insan sıhhatine odaklanması yetmiyor; hekimlerin, veteriner doktorların ve farklı disiplinlerdeki uzmanların iç içe çalışmaları gerekiyor. Çünkü artık bilinen bir gerçek var ki insanların, evcil ya da yırtıcı hayvanların, bitkilerin ve ekosistemin sıhhati birbiri ile ilişkili. Kentlerimizin sıhhati ve iyiliği geleceğimiz için çok değerli. İşte bu noktada ‘tek sağlık’ için kentlerimizde insanların, hayvanların, bitkilerin ve ekosistemlerin sıhhatini sürdürülebilir bir biçimde dengelemeyi ve optimize etmeyi amaçlamalıyız” dedi.

DİRENÇLİ KENTLER BİR ZORUNLULUK

Konuşmasında Türkiye’yi yasa boğan aslın felaketine de değinen Lider Aktaş, sarsıntının yalnızca zelzele bölgesini değil, tüm Türkiye’yi etkilediğini kaydetti. Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği olarak sarsıntı bölgesinde temaslarda bulunup, yaralara merhem olmaya çalıştıklarını söz eden Lider Aktaş, “Ayrıca, üye belediyelerimizin proje koordinatörleriyle “deprem sonrası kentsel dirençlilik sağlamak” konusunda toplantılar yaparak yol haritası çıkarmaya çalıştık. ‘Kentli’ dergimizin bu sayısını “deprem sonrası kentsel dirençlilik” üzerine odakladık. Sarsıntıların akabinde DSÖ ve DSÖ Vakfı acil durum ilan etmiş, dayanak sunmuş ve fon toplamak üzere bir kampanya başlatmıştır. Kentlerimizi geleceğe hazırlamak zorundayız. Sağlıklı kentin temelini “dirençli şehirler” oluşturur. Yaşadığımız büyük sarsıntı sonrası bunu daha düzgün fark ettik. Tüm belediyelerimize, DSÖ ve müracaat heyetimizin takviyesiyle yol gösterici ve rehber olmaya, teknik ve kapasite geliştirmeye ve proje dayanakları gerçekleştirmeye devam edeceğiz. Dirençli ve sağlıklı kentler için canla başla çalışıyoruz” diye konuştu.

Kütahya Belediye Lideri Prof. Dr. Alim Işık da Sağlıklı Kentler Birliği Olağan Meclis Toplantısı’na konut sahipliği yapmanın memnunluğunu yaşadıklarını belirterek, toplantıdaki deneyim paylaşımlarının mümkün afetlerde can kaybı yaşanmaması ismine sinerji oluşturulacağına inandığını söyledi.

Kütahya Valisi Ali Çelik ise, sarsıntı bölgesinde devlet millet kaynaşması yaşandığını hatırlatarak, zelzeleye karşı dirençli kentlerin belediye liderleri önderliğinde oluşturulacağını kaydetti.

Açılış konuşmalarının akabinde Sağlıklı Kentler Birliği Ulusal Ağ Koordinatörü Nalan Fidan, Danimarka’nın Kopenhag kentinde gerçekleşen Avrupa Sağlıklı Kentler Ağı Yıllık İş Toplantısı ve Teknik Konferansının ayrıntılarını birlik üyeleriyle paylaştı.

Toplantıda, Ankara Haymana, Çankırı Korgun, Elazığ Maden ve Sivrice, Mardin Dargeçit, Bilecik Pazaryeri, Şanlıurfa Birecik ve Viranşehir ile Kocaeli Başiskele Belediyelerinin birliğe üyelikleri oybirliğiyle kabul edildi.

Bir sonraki olağan meclis toplantısının da ekimde Mardin Artuklu Belediyesi’nin mesken sahipliğinde yapılması kararlaştırıldı.

Toplantının sonunda Birlik Lideri Alinur Aktaş, konut sahipliği nedeniyle Kütahya Belediye Lideri Alim Işık’a İznik Çini vazosu armağan etti.

Başkan Aktaş, Sempozyum Düzenleme Heyeti Başkanlığını yapan Prof. Dr. Handan Türkoğlu’na da teşekkür plaketi verdi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir