Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. EKONOMİ
  4. »
  5. Türkiye’de bataryalı elektrikli araç satışların yüzde 251 yükseldi

Türkiye’de bataryalı elektrikli araç satışların yüzde 251 yükseldi

ateshaber ateshaber -
21 0

İSTANBUL (İGFA) – 19 ülkede gerçekleştirilen araştırmanın sonuçlarına nazaran, Türkiye’de 2023’ün birinci çeyreğinde, bir evvelki yılın birebir devrine kıyasla, bataryalı elektrikli araç satışları yüzde 251 arttı.

PwC’nin strateji danışmanlığı kümesi Strategy&, global bataryalı elektrikli araç (BEV) pazarındaki tüketici tercihlerine ve satış trendlerine mercek tutan Elektrikli Araç Satışları Araştırması’nın sonuçlarını paylaştı. Rapor, 2023’ün birinci çeyreğinde Türkiye’nin de ortalarında yer aldığı 19 ülkeden derlenen datalara dayanarak elektrikli araç satışlarının dağılımını ve pazardaki en aktüel trendleri tahlil etti.

Araç satışlarında tüketicinin elektrikli dönüşüme gösterdiği ilginin sürdüğünü ortaya koyan rapor, Çin’de elektrikli araçlara uygulanan sübvansiyonların sona ermesinin, 2023 yılının birinci çeyreğinde bataryalı elektrikli araç (BEV) satışlarında ani bir yavaşlamaya yol açtığına, bunun da global elektrikli araç büyüme suratını yavaşlattığına dikkat çekiyor. Çin pazarındaki büyümede görülen yavaşlamanın global sayılara da kıymetli bir tesirde bulunduğu görülüyor. Raporda, Çin’de bataryalı elektrikli araçlara uygulanan sübvansiyonun sona ereceği istikametindeki beklentilerin tüketicilerin bataryalı elektrikli satın alma araç tercihlerinin 2022 sonuna kadarki periyotta ağırlaşmasına yol açan değerli bir etken olduğunun altı çizildi.

Ticari filo segmentinin, bataryalı elektrikli araçlar için en değerli büyüme alanı olacağının da altını çizen rapor, üreticilerin (OEM) bu fırsatı en uygun halde değerlendirebilmeleri için tanınan filo modellerinin elektrikli muadillerini üretmeye sürat vermesi gerekeceğine işaret ediyor. Ticari filo segmentlerinde sunulan cazip elektrikli araç seçeneklerinin sonlu olmasının, büyümeyi frenleyici bir tesirde bulunduğuna dikkat çekildi.

Şarj edilebilir hibrit araç gelişiminde başkan pozisyonda olmayan lakin büyümeyi destekleyen ülkelerde ise bataryalı elektrikli araç satışlarındaki büyümenin başkalarına kıyasla çok daha yüksek oluşu dikkat çekti.

Rapor, BEV oyuncularının son devirde batarya üretimini kalıcı olarak daha uygun maliyetli ve sürdürülebilir hale getirmeye odaklandıklarını ortaya koyuyor. Raporda ayrıyeten araba üreticilerinin önümüzdeki devirde pazara sunmaya hazırlandıkları elektrikli araç modellerine de yer verildi.

Türkiye’deki bataryalı elektrikli araç satışlarını da kapsayan Strategy& raporu, pazardaki süratli büyüme grafiğinin devam ettiğini gösteriyor. Rapor, pazara ait değerli bilgiler ortasında Türkiye’nin Çin’de üretilen bataryalı elektrikli araçlar için %40 ek gümrük vergisi uygulamasına da vurgu yaptı.

Strategy& Türkiye Önderi Kağan Karamanoğlu araştırma ile ilgili şu değerlendirmede bulundu: “Elektrikli araç satışları yıldan yıla artış eğilimini sürdürüyor. Türkiye’de 2023 yılının birinci çeyreğinde, bir evvelki yılın birebir devrine kıyasla bataryalı elektrikli araç satışlarında %251’lik artış kaydedildi. Bu artışta, Togg’un satışa sunulmasının, Çinli elektrikli araç üreticilerinin Türkiye odağını ve premium segmentte tüketicilerin elektrikli araçlara olan ilgisinin geçmiş yıllara kıyasla artırmasının tesirlerini gözlemliyoruz. Bilhassa EPDK’den şarj istasyonu kurmak gayesiyle lisans alan şirket sayısının 120’yi aşmasıyla gelişecek elektrikli araç şarj altyapısını ve elektrikli araç piyasasında öncü firmaların yeni modellerini Türk tüketicilere tanıtacağını düşününce satışlardaki artış eğiliminin sürmesi beklenebilir”.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir