Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. TEKNOLOJİ
  4. »
  5. Popüler Reddit uygulaması kapanıyor! İşte nedeni

Popüler Reddit uygulaması kapanıyor! İşte nedeni

ateshaber ateshaber -
29 0

Reddit’in API erişimi için ücret alma yönündeki tartışmalı kararı, önemli sonuçlara neden oldu. Popüler üçüncü taraf Reddit uygulaması olan Apollo uygulamasının geliştiricisi, uygulamanın kapanacağını duyurdu. Bununla birlikte uygulamanın bu ayın sonuna kadar yayında olacağını belirtti. İşte detaylar!

Apollo, 30 Haziran’a kadar yayında olacak

Apollo geliştiricisi Christian Selig, bugün popüler üçüncü taraf Reddit uygulaması Apollo’nun kapatılacağını duyurdu. Açıklamaya göre uygulama 30 Haziran’a kadar yayında olacak ve sonrasında kapatılacak. Söz konusu haber, Reddit’in geliştiricilerin API’sine erişmek için makul olmayan bir ücret ödemesini istemeye karar vermesinden sonra geldi.

Geliştirici Selig, mayıs ayının sonlarında Reddit’in 50 milyon istek için 12 bin dolar talep ettiğini belirtti. Ayrıca Apollo’yu kullanan insanların sayısı dikkate alındığında, bunun Selig’in ödemesi mümkün olmayan yılda 20 milyon dolarlık bir ücretle sonuçlanacağını söyledi.

Bununla birlikte Reddit, birçok kullanıcının ve moderatörlerin itirazına rağmen fiyatlandırma planından ödün vermedi. Apollo geliştiricisi Selig ise bununla ilgili olarak şunları yazdı: “8 yıl boyunca ücretsiz bir API’den aniden büyük maliyetlere maruz kalmak, yalnızca 30 gün içinde çalıştırabileceğim bir şey değil.”

Apollo, en popüler üçüncü taraf Reddit uygulaması olarak yer alıyor. Özellikle düzenli olarak yeni özelliklerin ve güncellemelerin eklenmesi bakımından kullanıcıların beğenisini kazanıyor. Genel olarak baktığımızda Reddit’in kendi uygulamasını sürdürdüğünü görüyoruz. Ancak Apollo ile aynı seçeneklere sahip değil. Bu bakımdan Apollo uygulamasına güvenen kullanıcıların bu durumda hayal kırıklığına uğrayacağı düşünülüyor.

İddialara göre Selig, Reddit ile bir anlaşma yapmaya çalıştı. Buna rağmen Reddit’in daha makul bir API fiyatlandırması sunma planının olmadığı söyleniyor. Reddit ise Selig’in şirketten zorla para almaya çalıştığını ve Apollo’yu verimsiz bir şekilde çalıştırdığını iddia etti.

Peki, siz Reddit Apollo kapanma konusu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir