Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SON DAKİKA
  4. »
  5. Bursa İnegöl’ün fatihi Turgut Alp’in Türbesi’ne onarım

Bursa İnegöl’ün fatihi Turgut Alp’in Türbesi’ne onarım

ateshaber ateshaber -
35 0

BURSA (İGFA) – İnegöl’ün fatihi Turgut Alp’in Turgutalpköy Mahallesinde bulunan türbesi, Bursa Valiliği ve İnegöl Belediyesi iş birliğinde restore edildi.

2021 yılı Aralık ayında başlayan onarım çalışmaları kapsamında türbe ve şadırvanın restore edilmesinin yanı sıra mevcutta bulunan tuvaletlerde tadilat yapıldı ve yanına bay bayan mescitleri ek edildi. Yaklaşık 3 bin m2 alana sahip meydanda; anıt alanı, 108 metrekare alana sahip kafeterya, sert taban uygulamaları ve etraf aydınlatmaları yapıldı.

Turgut Alp Türbesi, yenilenmiş yüzüyle 11 Haziran Pazar günü 14.00’da yapılacak merasimle tekrar ziyarete açılacak.

Belediye Lideri Alper Taban, bir açıklama yaparak İnegöl’ün Fatihi Turgut Alp’in restore edilen türbesinin açılışına tüm ilçe halkını davet etti. Lider Taban, “Pek çok tarihi kıymete sahip kentimizin fatihi, Osman Gazi’nin yol arkadaşı Turgut Alp’in kabrinin bulunduğu alanda Bursa Valiliğimiz iş birliğinde kapsamlı bir onarım çalışması gerçekleştirdik. İnegöl’ümüze ve İnegöl’ün Fatihi Turgut Alp’e yakışacak bir çalışma ortaya çıktı. Bu manalı çalışmayı da hemşerilerimizle birlikte taçlandıracak, bizleri tarihin derinliklerinde seyahate çıkaracak bir açılış merasiminde buluşmayı dilek ettik. Pazar günü 14.00’da yapılacak Turgut Alp Türbesi onarım çalışması açılış törenimize tüm ilçe halkımızı bekliyoruz. Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil hocamızın anlatımları, Tarihi İnegöl Mehterinin marşları klasik okçuluk aktifliği ve dualar eşliğinde yapılacak merasimde, Turgut Alp’i de yad etmiş olacağız” dedi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir