Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. TEKNOLOJİ
  4. »
  5. ÖTV muafiyeti gelirse iPhone fiyatları ne olur? Öğrencilere vergisiz telefon!

ÖTV muafiyeti gelirse iPhone fiyatları ne olur? Öğrencilere vergisiz telefon!

ateshaber ateshaber -
21 0

Yakın zamanda gerçekleşen Cumhurbaşkanı seçimlerinden önce, birçok aday ve parti gençlere (öğrencilere) vergisiz akıllı telefon ve bilgisayar vaadiyle ortaya çıktı. Seçim süreci tamamlandı ve 12. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yeniden seçildi. Şimdi de gençlerin gözü olası vergisiz telefon uygulamasına çevrildi.

Öğrenciler ne zaman vergisiz akıllı telefon ve bilgisayar alabilecek?

Tekrar Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan gençler için cep telefonu, bedava internet ve gençlik bankası için adım atıldığını söyledi. “Gençlere verdiğimiz sözleri tutacağız.” diyen Erdoğan, “Cep telefonu, bedava internet, gençlik bankası ile ilgili Mehmet Bey (Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek) çalışıyor.” dedi.

Şu an için kesin bir fiyat belirlenmedi, ancak mevcut vergilerin muafiyet edileceği ve cihaz fiyatlarının önemli ölçüde düşeceği söylendi. Örneğin, dizüstü bilgisayarlar için yüzde 18 oranındaki KDV’nin kaldırılmasıyla birlikte, 10 bin TL’lik bir cihazın fiyatının 8 bin 200 TL’ye düşebileceği belirtildi. Akıllı telefonlarda ise vergi oranları daha yüksek olduğundan, vergi muafiyetiyle birlikte fiyatların yaklaşık olarak yarı yarıya düşeceği tahmin ediliyor.

Örneğin, 30 bin TL’lik bir telefonun öğrenciler için yaklaşık 14 bin 999 TL’ye satışa sunulabileceği ifade edildi. Sonuç olarak, öğrencilere vergisiz akıllı telefon ve bilgisayar imkanı sunulmasıyla ilgili detaylar henüz netleşmedi. Fakat, vergi muafiyetiyle birlikte fiyatların düşeceği ve öğrencilerin daha uygun şartlarda bu cihazlara sahip olabileceği belirtiliyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir