Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. TEKNOLOJİ
  4. »
  5. Otomobilde 6 ay ve 6 bin kilometre kuralı için yeni karar!

Otomobilde 6 ay ve 6 bin kilometre kuralı için yeni karar!

ateshaber ateshaber -
21 0

Şirketlerin sıfır otomobilleri satın alarak, sonrasında daha yüksek fiyattan satış yapmasının önüne geçmek için uygulamaya alınan otomobillerde 6+6 yasası geçtiğimiz yılın eylül atında yürürlüğe girdi. Bugün itibariyle de süresi dolmak üzere olan düzenleme için bir karar daha alındı.

Otomobilde 6 ay ve 6 bin kilometre kuralı uzatılıyor!

15 Eylül 2022’de araba satışlarında fırsatçılığın önüne geçmek için getirilen 6+6 yasası ile şirketlerin ve galerilerin sıfır aldıkları araçları 6 ay ve 6 bin kilometre geçmeden satmasının, yani sıfır otomobilde fırsatçılığın önüne geçildi. Bugün itibariyle de Ticaret Bakanlığı, ilgili kuralı 1 Ocak 2024’e kadar uzattığını açıkladı.

Bu düzenlemenin son dönemde artan kur fiyatlarına ek olarak fırsatçıların yarattığı fiyat artışının önüne geçileceği düşünülüyordu. Son yıllarda pandeminin de etkisi ile tedarik sıkıntıları yaşayan otomobil firmaları üretimin azalması ile çok daha az sayıda arabayı ülkemize getiriyordu.

Ülkemize giren az sayıda araç ise birçok şirket tarafından alınıyor ve sonrasında sıfır fiyatının çok daha üzerinde yeniden ilana konuyordu. Örnek vermek gerekirse resmi sitesinde 800 bin liralık fiyat etiketine sahip bir aracın en az 850-900 bin lira bandında satıldığını görüyorduk.

Yapılan bu düzenleme ise kısmi olarak sorunu çözme konusunda yardımcı oldu. Ancak henüz çözüme ulaşıldığını söyleyemeyiz. Zira bu sefer de kilometresiyle ve beyniyle oynanan araçlar (pistte 6 bin km yaptırılanlar dahil), satın alındıktan 6 ay sonra yine piyasa üstü fiyata satılmaya devam ediyor.

Ek olarak masa altından nakit 100-150 bin TL pay isteyen galeri ve yetkili satıcıların da videoları sıkça internette paylaşılıyor. Yine de bu kural ile yapılan usulsüzlüklerin bir miktar önüne geçildi. Ayrıca yapanlara da ilk kez ceza uygulandığı için caydırıcılık sağlandı. Yine de belirttiğimiz gibi şuan için sorunu bitirmede tek başına yeterli olduğunu söyleyemeyiz.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir