Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SON DAKİKA
  4. »
  5. ‘6 ay, 6 bin km’ kısıtlaması uzatıldı

‘6 ay, 6 bin km’ kısıtlaması uzatıldı

ateshaber ateshaber -
23 0

ANKARA (İGFA) – Ticaret Bakanlığı, otomotiv dalında sıfır araçların 6 bin kilometre yahut 6 ayı doldurmadan satışını önleyen ‘6 ay, 6 bin kilometre’ kısıtlamasının, 1 Ocak 2024 tarihine kadar 6 ay müddetle uzatıldığını açıkladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya nazaran, otomotiv dalında yaşanan çok ve fahiş fiyat artışı, stokçuluk ve kimi haksız ticari uygulamalarla uğraşta yarar sağladığı bedellendirilen ‘6 ay, 6 bin kilometre’ kısıtlamasına ait düzenlemenin uygulama müddeti, 1 Ocak 2024 tarihine kadar 6 ay müddetle uzatıldı.

Ticari faaliyet olduğu bedellendirilen tüm kişisel satışlar ‘6 ay, 6 bin kilometre’ kısıtlama düzenlemesi kapsamında, nizamlı olarak denetlenecek, mevzuata karşıtlık halinde bu satıcılar hakkında idari para cezası uygulanacak.

Ayrıca, anılan satışlara ait kayıtlar ile kontrol sonuçları kayıt dışı çıkarın vergilendirilmesini sağlamak üzere Hazine ve Maliye Bakanlığı ile nizamlı olarak paylaşılacak. İnternet ortamında verilen ikinci el motorlu kara taşıtı ilanlarındaki fahiş fiyatların ortadan kaldırılmasına yönelik önlemler alınacak.

Bakanlık stokçuluk faaliyetlerine karşı gerçekleştirilen kontroller sonucunda Haksız Fiyat Kıymetlendirme Heyeti tarafından bugüne kadar toplam 75 milyon 171 bin 360 TL idari para cezası uygulandığını da açıkladı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir