Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SON DAKİKA
  4. »
  5. Osmaneli Yaylaları’nda ziraî sulama

Osmaneli Yaylaları’nda ziraî sulama

ateshaber ateshaber -
23 0

Sedat CEYLAN / BİLECİK (İGFA) – Geçtiğimiz yıl üretimine başlanan Hisarcık, Adliye ve Boyunkaya Köylerinin arazi sulama ve hayvan içme suyu göletleri tamamlanarak hizmete alındı.

Bölgede ziraî ve hayvansal üretime büyük katkı sağlayacak 6 gölet devlet millet işbirliğiyle yapılarak kullanıma açıldı.

Yapılan göletlerin yaklaşık 3 bin dönüm arazinin su muhtaçlığını karşılanacağının altını çizen Bilecik Valisi Dr. Kemal Kızılkaya, “Göletlerimizin bulunduğu yaylamız evvelce elverişsiz bir yerken Tarım ve Orman Vilayet Müdürlüğümüzün alanında uzman mühendisleri ve çalışanının titiz çalışması sonucu ıslah edilerek verimli bir mera haline dönüştürüldü. Bizler de bununla yetinmeyerek Bilecik’imizde hayvancılığın daha da gelişmesi ismine kolları sıvayarak bu bölgeye 6 tane gölet üretimine başladık” dedi.

Bu sayede yerli ve ulusal imkanlarla üretilen güneş güç panelleri sayesinde suyu kullanırken elektrik maliyetini sıfıra indirdiklerini belirten Dr. Kızılkaya, böylece güneşten alınan güçle 3 bin dönüm araziyi sulayarak üreticilere yılda 9 milyon lira üzere bir yarar sağlamayı hedeflediklerini kelamlarına ekledi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir