Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SON DAKİKA
  4. »
  5. Kocaeli Etraf Master Plan hazırlıkları başladı

Kocaeli Etraf Master Plan hazırlıkları başladı

ateshaber ateshaber -
20 0

KOCAELİ (İGFA) – Kocaeli Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki Kent Siyasetleri ve Araştırmaları Merkezi “ŞURA”, bugüne kadar gerçekleştirmiş olduğu çalıştayların akabinde çalışmalarını sürat kesmeden sürdürüyor.

Kocaeli Etraf Master Planı için birinci değerli adım olan “Çevre Şurası ve Çalıştayı”, 02 Kasım 2021 tarihinde Kocaeli Kongre Merkezi’nde yapılmıştı. Geniş iştirakle gerçekleştirilen çalıştayın sonuç raporunun çıkmasının akabinde ŞURA Etraf ve Şehircilik Siyaset Konseyi temsilcileri Etraf Master Planını hazırlamak üzere birinci toplantısını gerçekleştirdi.

KOCAELİ ETRAF ŞURASI VE ÇALIŞTAYI

Kocaeli Etraf Şurası ve Çalıştayı’nda; “İklim Değişikliği Azaltım”, “İklim Değişikliği Uyum”, “Yerel Ulaşım”, “Sürdürülebilir Arazi Kullanımını Kapsayan Kentsel Yeşil Alanlar”, “Doğa ve Biyoçeşitlilik”, “Hava Kalitesi”, “Çevresel Gürültü ve Titreşim Kalitesi”, “Atık Üretimi ve Yönetimi”, “ Su ve Atıksu Yönetimi”, “Eko Yenilik ve Sürdürülebilir İş”, “Enerji Performansı”, “Entegre Etraf Yönetimi”, “İzmit Körfezi” olmak üzere 13 başka başlıkta odak küme çalışmalarına yer verilmişti.

Kocaeli’nin kendi özelinde, sahip olduğu tüm çevresel etkenlerin tahlil edildiği ve bu doğrultuda; Sıfır Karbon, Döngüsel İktisat, İklim Değişikliği, Dayanıklılık ve Adaptasyon, Sıhhat ve Refah alt başlıkları çerçevesinde Kocaeli Etraf ve İklim Değişikliği Aksiyon Planının tüm kapsamıyla ele alındığı Master Plan çalışmasının 6 ay içerisinde tamamlanması planlanıyor.

Toplantıya Kocaeli Üniversitesi, Gebze Teknik Üniversitesi, Kocaeli Sıhhat ve Teknoloji Üniversitesi, İSU Genel Müdürlüğü, Kocaeli Sanayi Odası, MARKA, AFAD Vilayet Müdürlüğü, Tarım Vilayet Müdürlüğü, Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Vilayet Müdürlüğü, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Muhtarlık İşleri Daire Başkanlığı, İmar İşleri Daire Başkanlığı, Etraf Müdafaa ve Denetim Daire Başkanlığı, Ulaşım Daire Başkanlıklarından ve Kent Konseyi’nden temsilciler katıldı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir