Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. EKONOMİ
  4. »
  5. Aliağa’da ‘Damızlık Koyun Üretim Merkezi’ faaliyette

Aliağa’da ‘Damızlık Koyun Üretim Merkezi’ faaliyette

ateshaber ateshaber -
25 0

İZMİR (İGFA) – İlk etapta bölgedeki üreticileri destekleyecek tesis, uzun vadede Türkiye genelindeki damızlık koyun gereksinimini karşılayacak. Bölge ve ülke iktisadına artı kıymet katması beklenen tesis, küçükbaş hayvan üretiminde randıman ve kaliteyi artıracak, bölgedeki koyun ırkının güzelleştirilmesine ve hayvancılığın teşvik edilmesine de katkı sağlayacak.

Aliağa Belediye Lideri Serkan Acar ile Aliağa İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mazlum Selim Aksakal, Çoraklar Mahallesi’nde 41 bin 200 metrekarelik alanda 2 bin 400 metrekare kapalı alana inşa edilen ‘Damızlık Koyun Üretim Merkezi’nde incelemelerde bulundu.

Aliağa’yı her alanda olduğu üzere tarım ve hayvancılıkta da en âlâ yerlere getirmek istediklerini belirten Aliağa Belediye Lideri Serkan Acar, Damızlık Koyun Üretim Merkezi ile bölgede saf ırk koyunları kazandırmayı, bununla birlikte de bölgemizde küçükbaş hayvan üretimini ve kalitesini artırmayı hedeflediklerini söyledi.

Damızlık Koyun Üretim Merkezi’nin bölgedeki üreticileri destekleyeceğini tabir eden Lider Acar, “Küçükbaş hayvancılık yapan ya da yapmak isteyen üreticilerimize 3’üncü doğumdan sonra, bedelsiz olarak 20 koyun 1 koç verip, koyun üreticiliğini teşvik edeceğiz. Üreticilerimiz, bedelsiz verdiğimiz koyunların karşılığını, 3’üncü doğumundan sonra 20 koyun 1 koç olarak bize geri ödeyecek. Geri aldığımız koyunları birebir halde diğer bir üreticiye vereceğiz. Bu sayede bölgemizde koyun üreticiliğini geliştireceğiz. Ayrıyeten, İlerleyen devirlerde tesisimizde bir de laboratuvar kurarak yeni ırkların bölgemize kazandırılması konusunda çalışmalarımız olacak. Projenin gerçekleşmesinde dayanaklarını esirgemeyen Tarım ve Orman Bakanımıza, İzmir Tarım ve Orman Vilayet Müdürümüze ve her an yanımızda olan Aliağa İlçe Tarım ve Orman Müdürümüze çok teşekkür ediyorum. Damızlık Koyun Üretim Merkezi’miz Aliağa’mıza, İzmir’imize ve ülkemize güzel olsun” diye konuştu.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir