Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. TEKNOLOJİ
  4. »
  5. Ortalık kızışacak! Akıllı telefon işlemci sektörünün lideri belli oldu

Ortalık kızışacak! Akıllı telefon işlemci sektörünün lideri belli oldu

ateshaber ateshaber -
23 0

İşlemciler, akıllı telefon sektöründe oldukça önemli bir yere sahip. Bu bağlamda da akıllı telefonlarda kullanılan pek çok üretici yer alıyor. Araştırma şirketi Counterpoint Research ise sağladığı verilerle akıllı telefon işlemci sektörünün liderini ortaya çıkardı. Raporlar sonucunda belli olan lider isim ise oldukça dikkat çekti. İşte detaylar!

MediaTek, Qualcomm’u geride bıraktı

Araştırma şirketi Counterpoint Research, yaptığı araştırmalar sonucunda sektörün liderlerini belirliyor. Şirket son olarak ise akıllı telefonlarda kullanılan işlemcilerle ilgili verileri paylaştı. Bu veriler sonucunda ise akıllı telefon işlemci pazarını lider ismini ortaya çıkardı.

Ortaya çıkan verilere göre MediaTek, 2023 yılının ilk çeyreğine hakim olan şirket oldu. MediaTek, her ne kadar önceki çeyreğe göre düşüş yaşasa da listenin başında yer almayı başardı. Şirket, yüzde 31 pazar payına sahip oldu.

Bununla birlikte MediaTek’in 2023 ikinci çeyreği için de bazı tahminler ortaya çıkıyor. Şirketin önümüzdeki çeyrek için LTE işlemci sevkiyatlarında yüzde 5’in üzerinde bir düşüş, 5G işlemci sevkiyatlarında ise yüzde 5’ten az bir büyüme olması tahmin ediliyor.

MediaTek’in ardından ise listenin ikinci sırasında Qualcomm yer alıyor. Şirket, 2023’ün ilk çeyreğinde elde ettiği yüzde 28’lik pazar payı ile MediaTek’ten sonra geliyor. Analistler, Qualcomm sevkiyatlarının envanter azalmaları olduğu ve 2023’te normale döneceğini belirtti. Bundan dolayı uzmanlar, 2023’ün ikinci çeyreğinde sabit kalmasını beklediklerini de ifade etti.

Qualcomm’un hemen ardından yüzde 26 pazar payı ile Apple geliyor. Samsung ise hem üst hem de alt seviye pazar segmentlere hitap eden işlemcileri piyasaya sürmesiyle birlikte ilk çeyrekte küçük de olsa bir artış yaşadı. Ayrıca Huawei Hisilicon ise yüzde 1’in altında bir pazar payına sahip olarak listede bulundu.

Peki, siz akıllı telefon işlemci listesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir