Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. EKONOMİ
  4. »
  5. Tüpraş ‘Water Europe’a üye birinci Türk şirketi oldu

Tüpraş ‘Water Europe’a üye birinci Türk şirketi oldu

ateshaber ateshaber -
34 0

İZMİR (İGFA) – Su verimliliği ve atık su geri kazanım çalışmalarıyla sürdürülebilir su idaresine odaklanan şirket, global su ekosisteminin güçlenmesine katkı sağlayacak yeni bir adım attı.

Su idaresinde iş birlikleri aracılığıyla yeni teknolojileri kullanmak emeliyle Avrupa su pazarının önder paydaş kuruluşu Water Europe’a katılan Tüpraş, Türkiye’deki sanayi kuruluşları içinde platforma üye birinci şirket oldu.

Tüm iş süreçlerinde, sonlu bir kaynak olan suyun verimli kullanımına büyük ehemmiyet verdiklerini tabir eden Tüpraş Genel Müdürü İbrahim Yelmenoğlu, Türkiye’nin gücünü üretirken, Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’nın rehberliğinde, topluma ve etrafa karşı sorumlu bir anlayışla hareket ettiklerini kaydetti.

Yaşam için hayati değere sahip suyun her damlasına paha veren bir şirket olarak, üretim süreçlerimizi geliştirdiklerini belirten Yelmenoğlu, “2022 yılı Birleşmiş Milletler Su Raporu’nda da belirtildiği üzere; iklim değişikliğinin tesirlerine karşı dirençli bir su ekosisteminin sağlanabilmesi, döngüsel iktisat ve optimum kaynak verimliliğinin desteklenmesiyle mümkün. Stratejik Dönüşüm Planımız kapsamında ham su tüketimi ve atık su deşarjını en aza indirgemeyi amaçlıyoruz. Son 10 yılda tüm rafinerilerimizde 175 milyon metreküp atık suyu geri kazanarak yine kullandık. Bir diğer deyişle yaklaşık 2,5 milyon kişinin bir yıllık su tüketimine eşit ölçüde su tasarruf ettik” diye konuştu.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir