Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. TEKNOLOJİ
  4. »
  5. Olay büyüyor: Şimdi de 45 bin öğrencinin verisi çalındı!

Olay büyüyor: Şimdi de 45 bin öğrencinin verisi çalındı!

ateshaber ateshaber -
28 0

Günümüzde şiddetle artan hack olayları yüzünden tüm insanlar kişisel verileri hakkında tedirgin. Kimi zaman kredi kartı bilgileri, kimi zaman daha özel bilgileri bu yüzden çalınan insanların sayısı giderek artıyor. Bu işin son kurbanı da öğrenciler oldu. Çok sayıda öğrenci verileri çalındı. İşte detaylar…

Öğrenci verileri ele geçirildi!

New York Şehri Eğitim Dairesi, geniş kapsamlı MOVEit dosya aktarım yazılımı tabanlı bir hack dolayısıyla özel verilerinin çalındığını açıkladı. Departman, pazar günü velilere gönderilen bir e-postada, sosyal güvenlik numaraları ve doğum tarihleri de dahil olmak üzere yaklaşık 45 bin öğrencinin kişisel bilgilerinin yakın zamanda ele geçirildiğini söyledi.

Eğitim Departmanı, personelin kişisel bilgilerine de erişildiğini söyledi, ancak kaç öğretmenin ve diğer personelin etkilendiğini paylaşmadı. New York’ta eğitimden sorumlu departman, yaptığı açıklamada “Kişisel bilgileri ve verileri dahil olmak üzere, öğrencilerimizin ve personelimizin emniyeti ve güvenliği, New York Şehri Eğitim Departmanlığı için son derece önemlidir.” ifadelerine yer verdi.

Departman Pazar günü yaptığı açıklamada, en büyük önceliklerinin tam olarak hangi gizli bilgilerin açığa çıktığını öğrenmek ve etkilenen her birey için özel etkisini belirlemek olduğunu söyledi. Bu tespitin ardından bilgileri çalınan kişilere konu hakkında bildirmeler yapacağını söyleyen kuruluş, bildirimle birlikte, bireylere bir kimlik izleme hizmetine erişim sunulacağını söyledi.

New YorkEğitim Departmanı, MOVEit hack’inden etkilenen birçok kuruluştan biri oldu. Rusya yanlısı olduğundan şüphelenilen bir fidye yazılımı çetesi olan Clop, Haziran ayı başlarında siber saldırının sorumluluğunu üstlendi. Grup, dünyanın en büyük emeklilik fonu olan ABD emeklilik fonu da dahil olmak üzere “yüzlerce şirketin” sunucularını ihlal etmek için kurumsal dosya aktarım yazılımındaki bir güvenlik açığından yararlandı.

Yapılan bir röportajda Clop çetesi, hükümetlerden, ordudan ve çocuk hastanelerinden elde ettikleri tüm verileri sileceğini iddia etti. Grubun bu son kategoriye öğrenci verilerini dahil edip etmediği belli değil. New York Şehri Eğitim Departmanlığı ihlalinin ölçeği, hack’e yakalanan diğer bazı kurbanlarla karşılaştırıldığında küçük kalıyor. Ancak çalınan özel bilgilerin çoğu reşit olmayan bireylerin bilgileri olduğu için bir panik etkisi yarattı.

Peki siz bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlar kısmında bizlerle paylaşmayı unutmayın.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir