Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. EKONOMİ
  4. »
  5. OECD’den ‘türbülans’ uyarısı!

OECD’den ‘türbülans’ uyarısı!

ateshaber ateshaber -
20 0

ANKARA (İGFA) – Haziran Ayı Ekonomik Görünüm Raporu’nu yayımlayan Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) Türkiye için 2023 yılı büyüme kestirimini yüzde 3,6’ya çıkardı. Türkiye iktisadının 2024’e ait büyüme varsayımı de yüzde 3,8’den yüzde 3,7’ye indirildi.

OECD Mart ayında yayımladığı orta raporda Türkiye için yüzde 3 olan büyüme kestirimini yüzde 2,8’e düşürmüştü.

OECD, büyümenin devam etmesine rağmen bariz risklerin devam ettiğini söylüyor ve, “Büyük dış finansman gereksinimleri ve süratle azalan rezerv tamponları, ekonomiyi türbülansa ve karşıt rüzgarlara karşı epeyce savunmasız bırakıyor.” ikazında bulunuyor.

Raporda, “Zayıf ihracat nedeniyle ekonomik büyümenin 2023’te yüzde 3,6’ya gerileyeceği varsayım edilirken, iç talep büyümenin ana itici gücü olmaya devam edecek.” sözleri yer alıyor.

BBC News’in aktardığı habere nazaran, OECD zelzelenin tetiklediği ekonomik kaybın imal faaliyetleriyle aşılacağını iddia edildi.

OECD’nin işsizlik ve enflasyon varsayımlarına nazaran; “İşsizlik oranının yüzde 10 civarında kalması bekleniyor. Rahat finansal şartlar, 2023 ve 2024’te enflasyonun yüzde 40’ın üzerinde kalmasını destekleyecek ve nominal fiyatlar de süratle artacak. Enflasyon beklentilerinde çıpa arayışı şiddetli bir halde devam ediyor. Bu maksatla, para siyaseti sıkılaştırılmalı, siyaset faizi artırımları dikkatli bir biçimde zamanlanmalı ve gelecekteki ataklar hakkında net bir irtibat kurulmalı” sözleri yer aldı.

OECD Türkiye’de enflasyonun 2023’te yüzde 44,6; 2024’te yüzde 41 düzeyinde gerçekleşeceği öngörüldü.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir