Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. EKONOMİ
  4. »
  5. Mardin’de Ziraî Sulamada Güç Verimliliği Çalıştayı

Mardin’de Ziraî Sulamada Güç Verimliliği Çalıştayı

ateshaber ateshaber -
25 0

Şehmus EDİS (MARDİN İGFA)
GAP Yönetimi, GAP Ziraî Araştırma Enstitüsü ve Mardin Artuklu Üniversitesi iş birliğinde Ziraî Sulamada Güç Verimliliği Kongre ve Çalıştayı düzenleniyor. Kongre ve Çalıştay, Mardin Artuklu Üniversitesi AKM Salonlarında gerçekleştiriliyor.

Kongre ve Çalıştay, düzenlenen açış oturumuyla başladı. Açış Programına Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar, GAP Bölge Kalkınma Yönetimi Lideri Dr. Hasan Maral, GAP Ziraî Araştırma Enstitüsü Müdürü İbrahim Halil Çetiner, kamu temsilcileri, mahallî idare temsilcileri, tarım kesimi temsilcileri, akademisyenler, özel dal ve sanayi temsilcileri katıldı.

Kongre Lideri Mardin Artuklu Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Ümtan Atay bilgilendirme sunumuyla başlayan açış programında Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar, GAP Bölge Kalkınma Yönetimi Lideri Dr. Hasan Maral, GAP Ziraî Araştırma Enstitüsü Müdürü İbrahim Halil Çetiner birer konuşma yaptılar.

2017 yılından beri GAP Bölge Kalkınma Yönetimi Başkanlığı finansmanında, GAP Ziraî Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü yürütücülüğünde ve Mardin Artuklu Üniversitesi dayanağıyla Sulama Pompalarında Güç Verimliliğinin Arttırılması Projesi yürütüldüğünü belirten Kongre Lideri Ümran Atay, bu proje kapsamında, bölgede pompaj sulamanın yapıldığı alanlarda su ve gücün faal kullanımı için alanda durum tespitleri ve tahlil tekliflerinin araştırıldığını kaydetti.

Etkinliğin ziraî sulamada güç verimliliğiyle ilgili yeni bilgilerin paylaşılmasını, tecrübelerin aktarılmasını ve en güzel uygulamaların sunulmasını amaçladığını belirten GAP Ziraî Araştırma Enstitüsü Müdürü İbrahim Halil Çetiner, iştirakçilerin daldaki son gelişmeleri öğrenme, daldaki paydaşlarla bilgi ve tecrübe paylaşımı yapma fırsatı bulacağını da kaydetti.

Enerji Dostu bir gelecek inşa etmek istediklerini belirterek kelamlarına başlayan GAP Bölge Kalkınma Yönetimi Lideri Dr. Hasan Maral, Ziraî Sulamada Güç Verimliliği Kongre ve Çalıştayının tarım kesiminde güç verimliliği konusunda farkındalığı artıracağına ve dal paydaşları ortasında işbirliğini teşvik edeceğine inandığını söz etti. Maral, aktifliğin, ziraî sulama süreçlerinde güç verimliliğinin artırılması için stratejik adımların atılmasını teşvik edeceğini ve tarım kesiminin sürdürülebilirliğine katkıda bulunacağını da kelamlarına ekledi.

Mardin Artuklu Üniversitesinin, Mardin’in tarih ve toplumsal dokusuna uygun olarak bir Toplumsal Bilimler Üniversitesi kimliğiyle 2007’de kurulduğunu hatırlatan Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar, 2019 yılından itibaren toplumsal bilimler odağının yanına yeni odaklar ekleyerek, Mardin’e ve hinterlandına farklı alanlarda da katkı yapacak yeni bir vizyon ve misyonla yoluna devam ettiğini söyledi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir