Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. TEKNOLOJİ
  4. »
  5. Mac Studio vs Mac Pro: Hangisi alınır? Detaylı kıyaslama!

Mac Studio vs Mac Pro: Hangisi alınır? Detaylı kıyaslama!

ateshaber ateshaber -
27 0

Apple, geçtiğimiz gün düzenlediği WWDC etkinliğinde cihazları için geliştirdiği işletim sistemlerinin son sürümlerini tanıttı. Bunun yanında yeni M2 işlemcili Mac ve 15 inç Macbook Air modellerini de satışa sundu. Biz de evinde veya iş yerinde Mac kullanmayı düşünenler için detaylı bir kıyaslama yapıyoruz. Mac Studio vs Mac Pro! Hangisi alınır?

Mac Studio vs Mac Pro: Hangisi daha iyi?

Mac Studio vs Mac Pro: Kimler almalı? Apple tarafından yapılan açıklamaya bakacak olursak her iki cihaz da en iyi performansı arayan profesyoneller için geliştirildi. Fakat hem boyut hem de özelleştirme tarafında birbirlerinden ayrılıyorlar. Bu nedenle satın almadan önce detaylarına iyice bakmamız gerekiyor.

Tasarım ve taşınabilirlik

Tasarım ve taşınabilirlik konusu, bu iki cihazın birbirlerinden en çok ayrıştığı alan olabilir. Her ne kadar selefleriyle benzer hatlara sahip olsalar da özellikle boyut tarafında bambaşka iki cihaza bakıyoruz. Bu da seçiminizi direkt olarak etkileyebilir.

İlk olarak ağırlıklarına bakalım. M2 Max işlemcili Mac Studio 2.7 kg, M2 Ultra versiyonu ise 3.6 kg ağırlığa sahip. Her iki modeli de 9.5 cm yüksekliğe, 19.7 cm genişliğe ve 19.7 cm derinliğe sahip. Yani üzeri kesilmiş bir küp gibi düşünebiliriz.

Mac Pro ise geleneksel bilgisayar kasası formunda karşımıza çıkıyor. Cihazın ağırlığı tam 16.86 kg. Boyutlarına baktığımızda ise 52.9 cm yüksekliğe, 21.8 cm genişliğe ve 45 cm derinliğe sahip olduğunu görüyoruz. Ayrıca kasanın alt tarafına tekerlek ekletirseniz yükseklik 55.7 cm’ye ulaşıyor.

Her ne kadar ikisi de masaüstü iş bilgisayarı formunu temsil etse de Mac Studio’yu gideceğiniz yere taşıyarak kullanmanız mümkün. Öte yandan Mac Pro, elde taşınamayacak kadar büyük ve ağır. Dolayısıyla seçim yaparken önemli bir etken olacaktır.

Donanım ve performans

Mac Studio satın alırken M2 Max ve M2 Ultra işlemcilerinden istediğinizi seçebiliyorsunuz. Mac Pro’da ise yalnızca Ultra bulunuyor. M2 Ultra’da 24 CPU, 76 GPU çekirdeğine kadar çıkabiliyorsunuz. Bu, Apple’ın şu ana kadar tasarladığı en güçlü yonga setini temsil ediyor.

Öte yandan bu kadar güçlü bir sisteme ihtiyacınız yoksa CPU ve GPU çekirdekleri yarı yarıya düşen M2 Max’i de tercih edebilirsiniz. Bu işlemci de sizlere Intel tarafında i9, AMD’de R9 serisine karşılık gelen bir performans sunacaktır.

Ayrıca her iki cihazı da 192 GB RAM ve 8 TB hafıza konfigürasyonuyla satın alabiliyorsunuz. Dolayısıyla iki tarafta da donanım anlamında tüm seçenekler sunuluyor. Tabii burada bir detay olarak Mac Studio ve Mac Pro’nun baz modellerinde M2 Ultra’nın tüm gücünü kullanamadığınızı belirtelim. Zira bu cihazlarda 76 yerine 60 GPU çekirdeği sunuluyor.

Portlar ve bağlantı

M2 Max Mac Studio, önceki versiyonu gibi dört adet Thunderbolt 4 port ile M2 Ultra Mac Studio ise altı adet Thunderbolt 4 portu ile birlikte geliyor. Arka tarafta iki adet USB-A portu, ön tarafta iki adet standart USB-C portu ve bir SDXC kart yuvası bulunuyor. Ayrıca 10 Gigabit Ethernet portu mevcut.

Apple’ın kendi tasarladığı Mac Pro ise sekiz adet Thunderbolt 4 portuyla bir adım daha ileri gidiyor. Ayrıca üç adet USB-A portu, iki adet HDMI portu ve 10 Gigabit Ethernet portu mevcut. Ek olarak genişletme yapmak isterseniz altı adet PCIe yuvasını kullanabilirsiniz.

Dolayısıyla baz haliyle Mac Pro çok daha avantajlı bir cihaz olarak öne çıkıyor. Ek olarak iki cihazda da sekiz adet 4K ekran, altı adet 6K ekran veya üç adet 8K ekran desteği sunulduğunu belirtelim. Dolayısıyla her iki cihazı da ana iş istasyonunuz olarak kullanabilirsiniz.

Yükseltme seçenekleri

Yükseltme yeteneği konusunda Mac Pro’nun hafif bir avantajı var. Zira Mac Studio çok daha taşınabilir bir cihaz olduğundan yükseltme yapmak için içerisinde ek alan ve genişleme için PCIe yuvaları bulunmuyor. Öte yandan Mac Pro, altı adet PCIe yuvası aracılığıyla sınırlı bir yükseltme imkanı tanıyor. Fakat genel olarak iki Mac’de de aldığınız konfigürasyona bağlı kalmak zorundasınız.

Fiyat

Fiyat açısından Mac Studio bir adım öne çıkıyor. M2 Max ile başlayan baz modeli 1.999 dolardan (57 bin 999 TL Türkiye fiyatı) başlıyor. M2 Ultra’nın 60 GPU’lu baz modeline çıkmak istiyorsanız da 3.999 dolar (115 bin 999 TL Türkiye fiyatı) ödemeniz gerekiyor.

Öte yandan, Mac Pro’nun başlangıç fiyatı 6.999 dolar. Tabii bu fiyatın M2 Ultra işlemcili versiyona ait olduğunu belirtelim. Ancak donanımı en üst seviyeye çekerseniz 11 bin 999 dolara kadar giden bir aralık göreceksiniz. Ek olarak, fiyata Touch ID’li Magic Keyboard ve Magic Mouse veya Magic Trackpad’in de dahil olduğunu söyleyelim.

Hangisini almalı?

Mac Studio, bütçesini düşünen herkes için mantıklı bir seçim olacaktır. Hatta maddi açıdan sınırsız kaynağınız olsa bile taşınabilir boyutuyla öne çıktığı için bile tercih edilebilir. Fakat bu alanda en iyisini arıyorsanız doğru seçenek Mac Pro diyebiliriz.

Siz, bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir