Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SON DAKİKA
  4. »
  5. Muğla’da ipekböcekçiliği üretiminde yüzler gülüyor

Muğla’da ipekböcekçiliği üretiminde yüzler gülüyor

ateshaber ateshaber -
25 0

MUĞLA (İGFA)- Muğla Büyükşehir Belediyesi ipekböcekçiliği projesi ile klasik üretimi destekleyerek bayanların üretime katılmasını sağlıyor.

Özellikle bayanların desteklendiği proje hakkında konuşan üreticiler Büyükşehir Belediyesinin verdiği dayanağın ehemmiyetine vurgu yaparak üretime katılmanın kıymetini lisana getirdiler.

Büyükşehir Belediyesi’nin Menteşe ilçesi Yeşilyurt Mahallesi Maşat’ta ipekböcekçiliği için takviye verdiği üreticilerden Melahat Yalınkılıç mesken hanımı olduğunu, aileden ipekböcekçiliği üretimini, dokuma bildiğini ve Büyükşehir’in dayanağı ile ekonomik olarak ailesine dayanak olmanın memnunluğunu yaşadığını söyledi.

Üretmeyi sevdiğini tabir eden Yalınkılıç, “İpekböcekçiliği üretimine bu yıl katıldım. Annem, anneannem daha evvel ipekböceği üretimi yapıyordu. Zevkli ve hoş bir iş. Dutları toplayıp veriyoruz. 3-4 günde bir alt paklığı yapıyor, yerlerini genişletiyoruz. Büyükşehir belediyemiz bu süreçte besleme konutu, dut fidanı ile daima yanımızda oldu. Belediyemize teşekkür ederim. İpekböcekçiliği evvelce buraların değerli geçim kaynaklarından biriydi. Gençlerimizi de buraya bekliyoruz” dedi.

Maşat bölgesinde ipekböcekçiliği ile ilgilenen bir başka üretici Birgül Öziç’de ipekböcekçiliğinin zevkli ve bedelli bir uğraş olduğunu, gençlerinde bu alternatif üretime katılması için desteklenmesi gerektiğini söyledi.

Muğla’da ziraî üretime büyük ehemmiyet verdiklerini söyleyen Muğla Büyükşehir Belediye Lideri Dr. Osman Gürün, katma pahası yüksek klâsik ve alternatif tarım eserleri ile de bilhassa bayanların üretime katılmasını sağlamak için çalıştıklarını belirtti. Unutulmaya yüz tutmuş ipekböcekçiliği üretiminin tekrar canlandırdıklarını kaydeden Lider Gürün, “Muğla’mızın muhakkak bölgelerine ipekböceği besleme çadırları, dut fidanı bahçeleri oluşturarak kadınlarımızla birlikte bu böceklere Muğla’mızda hayat veriyor, kaliteli eserleri birlikte üretiyoruz. Halkımız için alternatif gelir kaynakları yaratmak ve bayan üreticilerimizin desteklenmesini sürdürmek için çok farklı projeleri hayata geçirmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir