Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. TEKNOLOJİ
  4. »
  5. Meta’ya yapay zeka tokadı: Şirket için tehlike çanları çalıyor!

Meta’ya yapay zeka tokadı: Şirket için tehlike çanları çalıyor!

ateshaber ateshaber -
26 0

Facebook Connect 2021’de metaverse dünyasını tanıtan Zuckerberg’in şirketi, ismini de Facebook’tan Meta’ya çevirmişti. Meta, özellikle iki yıldır birçok nedenden dolayı zor durumda. Şirket, son dönemlerin popüler teknolojisi yapay zeka alanında da kan kayıpları yaşamaya devam ediyor.

Meta, yapay zeka araştırmacılarının üçte birini kaybetti

Son birkaç yıldır dünya genelinde hakim olan ekonomik belirsizlik ortamı, birçok şirketi olumsuz etkiledi. Önemli şirketler ekonomik önlem planlarında kolaya kaçarak faturayı çalışanlarına kesti ve küçülmeye gitti. Bunlardan birisi olan Meta, son dönemde önemli ölçüde küçüldü.

Geçtiğimiz yılın Kasım ayında OpenAI, ChatGPT’yi piyasaya sürerek yapay zeka teknolojisini başka bir boyuta taşıdı. Bu alanda ilk adımları atan Zuckerberg’in şirketi rakiplerinin gerisinde kalmak istemese de çıkış yakalayamıyor. Öyle ki şirket içinden gelen haberler, Meta için oldukça endişe verici.

Mark Zuckerberg, yapay zekanın ilerlemesi için önemli yatırımlar yaptı. Ancak işten çıkarmalar, Zuckerberg’in şirket içi tutumu, ilerlemenin önüne geçti. Wall Street Journal’ın bildirdiğine göre Meta, yapay zeka araştırmacılarının üçte birini kaybetti. Hem de ChatGPT’nin piyasaya çıktığı Kasım ayından beri. Eski çalışanların ortaya attığı iddialar ise daha da sarsıcı.

Eski çalışanların belirttiklerine göre Zuckerberg’in yanlış hamleleri şirkete olan güveni yok ediyor. Son aylarda işten çıkanların çoğu, şirket içi güvensizlik ortamı nedeniyle bırakıyor. Hal böyle olunca dışarıdan da görüntü olumsuz oluyor. Geçtiğimiz ay Beyaz Saray, teknoloji liderleriyle yapacağı yapay zeka zirvesine bu alandaki önemli şirketleri davet etti. Davette Meta’ya yer verilmedi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir