Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SON DAKİKA
  4. »
  5. Manisa’da hummalı çalışmayla Spil’in yollarına konfor geliyor

Manisa’da hummalı çalışmayla Spil’in yollarına konfor geliyor

ateshaber ateshaber -
21 0

MANİSA (İGFA) – Manisa Büyükşehir Belediyesi tarafından Yunusemre ilçesi hudutları içinde bulunan Spil Ulusal Parkı’na çıkan yolda yapılan çalışmalar tamamlanma evresine geldi.

Manisa Büyükşehir Belediyesi Yol Üretim Bakım ve Tamir Dairesi Lideri Kurtuluş Kuruçay, çalışmaların devam ettiği yolda incelemede bulundu. Manisa Büyükşehir Belediyesi tarafından ağır yağışlar sonrasında yolun ziyan görmemesi için yapılan menfez çalışmalarının akabinde, yolda düzenleme ve viraj genişletme çalışmaları gerçekleştirildi.

Çalışmaların akabinde yola temel gereç serimi sürecinin başlamasıyla birlikte çalışmalar hızlanarak devam ediyor. Çalışmaların en kısa vakitte bitirilmesinin amaçlandığını belirten Kurtuluş Kuruçay, “Spil Ulusal Parkı’na hizmet veren yaklaşık 25 kilometrelik yol üzerinde çalışmalarımız tamamlanmak üzere. Bu bölgede 1970’li yıllardan bu yana önemli manada ve kapsamlı bir genişletme çalışması bugüne kadar yapılmamıştı. Bilhassa kış aylarında yaşadığımız ağır yağışlarda yol platformu üzerinde patlamalar, toprak kaymaları ve kimi bölgelerde sel yaşanmasına kadar önemli külfetler yaşanmaktaydı. Bilhassa kar yağışı alan bölgelerimizde yolun dar olması sebebiyle karla uğraşta yaşanan zahmetler sonucu 1,5 metreye ulaşan kar kütleleri meydana geliyordu. Gidiş geliş biçimindeki araç trafiğini sağlamakta zahmet çekiyorduk. Tuzlama ve kar temizleme çalışmaları, karla uğraş çalışmalarımız uzun sürmekteydi. Bunun üzere nedenlerden ötürü Manisa Büyükşehir Belediye Liderimiz Cengiz Ergün, bu yol üzerinde önemli ve altyapısal manada geniş kapsamlı bir çalışma yapılması istikametindeki talimatlarını bize iletti. Kesim modül belli tarihlerde kayaların kırılması ve yolun genişletilmesi üzere çalışmalar yürütmekteydik. Fakat geçtiğimiz 1 yıl içinde çok önemli bir çalışma başlatarak, iş makinalarımızı buraya sevk ederek yolun tamamında yol platformunun genişletilmesini tamamlamış bulunmaktayız. 25 kilometrelik yol üzerinde yaklaşık 100 bin metreküp kaya yarma, 100 bin metreküp toprak yarma toplamda 350 bin ton gerecin hafriyatı yapılarak genişletme çalışmaları tamamlanmıştır. 11 noktada da 1’e 1buçuk ebatlarında kutu menfezlerle üstten kuru dereden ve dağ alanlarından gelen yağışların yol platformundan dış alana tahliyesi için kutu menfez çalışmalarımızı tamamladık. Yaklaşık 250 adet hazır beton kutu menfez kullandık yol üstünde. Şu anda da temel serme çalışmalarımız ile birlikte çok kısa vakitte da sathi kaplama asfalt çalışmasına başlamayı planlamaktayız. Temel serme çalışmalarımız başladı. Kent merkezinden Spil Ulusal Parkı’na yoluna girişten, Spil Ulusal Parkı’na girişine Çör Çör mevkii dediğimiz alana kadar alt yapı çalışmalarımız tamamlandı ve sathi kaplama çalışmalarımız devam edecek. Sultan Yaylası ve Turgutalp Mahallelerinin girişlerinde de kaplamalarımızı tamamlayıp, mahalle sakinlerinin hizmetine sunmayı planlıyoruz. Vatandaşlarımızın da yaz döneminde Spil Ulusal Parkı’nı rahatlıkla kullanabilmesi, trafik güvenliği ve konforu açısından daha hoş ulaşımını sağlaması açısından en kısa vakitte çalışmalarımızı tamamlayarak vatandaşlarımızın hizmetine sunmayı amaçlıyoruz” diye konuştu.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir