Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SON DAKİKA
  4. »
  5. Manisa Salihli ‘il olmak’ istiyor

Manisa Salihli ‘il olmak’ istiyor

ateshaber ateshaber -
27 0

MANİSA (İGFA) – Cumhuriyet’in 100. yılında birtakım ilçelerin vilayet statüsüne kavuşarak vilayet sayısının 100’e çıkarılacağı konusunda hükümet ortağı MHP tarafından ortaya atılan “100. Yılda 100 Vilayet ve 1000 İlçe” projesi Salihli’de heyecan oluşturdu.

Salihli’nin vilayet olması için Odalar güç birliği yaptı.

Salihli Ticaret ve Sanayi Odası’nda düzenlenen toplantıya ilçedeki meslek odalarının liderleri ve temsilcileri ağır iştirak sağladı. Salihli TSO’nun yanı sıra Salihli Esnaf Kefalet Kooperatifi, Salihli Organize Sanayi Bölgesi Lideri, Ticaret Borsası, Ziraat Odası, Sardes Esnaf Kefalet Kooperatifi’nin yanı sıra, Esnaf ve Sanatkarlar, Sürücüler ve Arabacılar, Madeni Sanatkarlar, Marangozlar, Bakkallar, Terziler ve Tuhafiyeciler, İnşaat Sanatkarları, Lokantacılar, Elektrikçiler, Manavlar odalarının liderleri, Makine Mühendisleri ile İnşaat Mühendisleri temsilcileri toplantıda hazır bulundu.

Salihli TSO İdare Şurası Lideri İbrahim Yüksel, Salihli’nin vilayet olma kriterlerine ziyadesiyle sahip olduğunu belirterek başladığı konuşmada, vilayet yapılmak için seçilecek 19 ilçe ortasında Salihli’nin yer alması için güçlü bir halde ortaya çıkılması ve süratli bir hareket planı oluşturulması gerektiğini tabir etti.

1991 yılında Salihli Milletvekili Cengiz Üretmen’in, 2002 yılında Manisa Milletvekili Ekrem Pakdemirli’nin ve en son olarak da 2012 yılında tekrar Salihli’den milletvekili seçilen Sakine Öz’ün Salihli’nin vilayet olması için TBMM’ye önerge verdiklerini belirten Yüksel, şunları kaydetti:

“Yıllardır gayret edilmesine karşın, Salihli bir türlü vilayet olamadı. 100 vilayet projesi bizim için büyük bir fırsattır. Bulunduğu pozisyon, gelişmişlik seviyesi, nüfus sayısı, tarihi ve kültürel zenginlik, eğitim ve sıhhat üzere alanlarda bir merkez oluşu, ulaşım imkanları, Salihli’nin avantajlarından başlıcalarıdır. Üniversitenin ve fakültenin ilçemizde bulunması, devlet hastanesi ve üç özel hastanesi ile sıhhat alanında civardaki ilçelerin de yer aldığı 500 bini aşkın bir nüfusa hizmet vermesi buranın bir merkez olduğunun en güçlü göstergelerindendir. Gelişmişlik sıralamasında üst sıralarda yer alması ve Organize Sanayi Bölgesi’nde 10 binden fazla bireye istihdam gayesini de bunlara eklersek, artıları saymakla bitmez.”

Toplantıda oda temsilcileri birer birer kelam alarak Salihli’nin vilayet yapılacak ilçeler ortasında yer alması için izlenecek yol hakkında niyetlerini lisana getirdi.

Öneriler doğrultusunda oluşturulan komitenin Belediye ile de irtibata geçerek, Ankara’da güçlü bir halde temsil edilmesi ve tesirli pozisyondaki siyasilere ulaşılması için yapılması gerekenler kararlaştırıldı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir