Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SON DAKİKA
  4. »
  5. Manisa ‘en ucuz su’da birinci sıralarda

Manisa ‘en ucuz su’da birinci sıralarda

ateshaber ateshaber -
25 0

MANİSA (İGFA) – MASKİ Genel Müdürü Burak Aslay, Yönetimin 2023 yılı 1’inci Olağan Genel Konseyi ikinci birleşiminde bir sunum yaptı.

Sosyo- ekonomik gelişmişlik düzeyi kapsamında ilçelere nazaran su fiyatlarını belirlediklerini söyleyen Aslay, 2023 yılında da Manisa’nın en ucuz su kullanan Büyükşehirler ortasında birinci sıralarda yer alacağını belirtti.

Manisa Su ve Kanalizasyon Yönetimi (MASKİ) Genel Müdürlüğünün 2023 yılı 1’inci Olağan Genel Heyeti ikinci birleşimi Büyükşehir Belediye Lideri Cengiz Ergün’ün başkanlığında gerçekleştirildi. Olağan Genel Konseyde gündem unsurlarına geçilmeden evvel MASKİ Genel Müdürü Burak Aslay da bir sunum yaptı. Aslay yaptığı sunumda, vilayet genelindeki ortalama su ünite fiyatları baz alındığında Yönetimin olduğu noktayı Tarım ve Orman Bakanlığı Su İdaresi Genel Müdürlüğünün hazırladığı datalara nazaran Meclis üyeleriyle paylaştı.

Tarım ve Orman Bakanlığı Su İdaresi Genel Müdürlüğünün raporu üzerinden açıklama yapan MASKİ Genel Müdürü Burak Aslay, “30 Büyükşehir Belediyesi ortasında ortalama su ünite fiyatları yani köy, belde ve ilçe merkezlerinde 2020 yılında 2,97 TL ile Manisa en ucuz suyu tüketen vilayetti. 2022 yılında da 780 tane kırsal mahalleye 3 TL’den 16 milyon metreküp su vermişiz. Eski beldelere 6,44 TL’den 8,5 milyon metreküp su vermişiz. İlçe merkezlerindeki mahallelere de 41,5 milyon metreküp su vermişiz. Camii ve mezarlıklara aslında suyu fiyatsız olarak veriyoruz. 2022 yılında da şebekeye vermiş olduğumuz su 67 milyon metreküp, tahakkuk ettiğimiz bedele nazaran Manisa’da 1 metreküp suyun ortalama bedeli 6,92 TL. Manisa bu ortalama ile yeniden en ucuz suyu kullanan büyükşehirler ortasındadır. 2023 yılında da inşallah birinci sıralarda yer alacağız. Manisa demografik yapısına baktığınız vakit köy ve beldelerde yaşıyor. Yani suyun 3’te 1’ini köy ve beldelerde yaşayan vatandaşlar tüketiyor. Böylelikle su fiyatı ortalaması da etkilenmiş oluyor. Tıpkı vakitte sosyo-ekonomik gelişmişlik düzeyine nazaran ilçelerimizde 3 farklı kademede yani 3 farklı fiyatta su veriyoruz. Bu sebeple ortalamaya baktığımızda nüfus dağılımına nazaran Manisa en ucuz suyu tüketen vilayetler ortasında yer alıyor” diye konuştu.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir