Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SON DAKİKA
  4. »
  5. Bursa tarımı konuştu

Bursa tarımı konuştu

ateshaber ateshaber -
22 0

BURSA (İGFA)- Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından tarımda randımanın artırılması maksadıyla dal temsilcilerinin iştirakiyle düzenlenen birincisi geçtiğimiz yapılan ‘Tarımsal Dayanaklar Bilgilendirme Paneli’nin ikincisi Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi Hüdavendigar Salonu’nda gerçekleştirildi.

İlgili kamu kurumları, akademisyenler, ziraat odaları, kooperatifler ve çiftçilerin de katıldığı panelin açılışında konuşan Bursa Büyükşehir Belediye Lideri Alinur Aktaş, Bursa’nın tarımla alakalı dayanılmaz bir potansiyele sahip olduğunun altını çizdi.

BABADAN KALMA TARZLARI BIRAKMALIYIZ

Bursa’nın genelde sanayi merkezli düşünülen bir kent olduğunu, otomotiv, dokuma, makine sanayii üzere alanların öne çıktığını hatırlatan Lider Aktaş, “Ama bu tarımla alakalı güçlü bir altyapımız olmadığı manasına gelmez. Dünyada tarımla alakalı önemli bir potansiyel var. Pandemi gösterdi ki tarım olmazsa olmaz hususlarda biri. Her şeyi bırakabiliriz lakin yemeyi içmeyi ihmal edemeyiz. Yeme içme tahminen bu işin küçük bir kısmı ancak bu işin öbür basamakları var. Eserin hasadını kayıpsız yapmak, ambalajlamak, nakletmek, pazarlamak, satış sonrası hizmet başlı başına bir iş. Âlâ niyetle, uğraşla yapılmış çalışmalar var. Her yıl artan trendimiz var. Bizim artık bundan sonraki süreci daha kurumsal çatı altında devam ettirmemiz gerekli. Yapabileceğiz çok şeyler var. Beni kaygılandıran maalesef tarıma bakış açımız. Tarımla ilgilenmek demek, köylülük demek üzere bir algı var. Güya geri kalmışlık, 3 – 4 sınıf vatandaş üzere algımız var. Merhum Atatürk ‘köylü milletin efendisi’ demiş. Fakat artık babadan kalma yordamlarla üretim yapmaktan çok büyük ölçekli, bilimsel datalarla, donelerle bu işleri yapmak, üretmek, ambalajlamak ve pazarlamak zorundayız” diye konuştu.

Büyükşehir bünyesindeki Tarım A.Ş. ve Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı vasıtasıyla kırsal kalkınma için kıymetli yatırımlar yaptıklarını kaydeden Lider Aktaş, “Beni yanlış anlamayın fakat ufak tefek takviyelerle, algılarla işi götürmek yerine sonuç odaklı olalım. Yaptığımız takviyelerin ekonomik olarak katma pahaya dönüşmesi lazım. Bizim tarımı finanse etmek, desteklemek, tarımla alakalı birlikteliği sağlamak üzere bir amacımız, hayalimiz var. Azar azar dağıtmak yerine bunu daha ileriye taşıyacak, altyapısını daha güçlü tutacak, bu kente ekonomik katma kıymet sağlayacak projelere, hususlara, bireylere takviye verelim” dedi.

Tarım ve Orman Vilayet Müdürü Hamit Aygül ise nüfus bakımından Türkiye’nin 4’üncü büyük kenti olan Bursa’nın ziraî üretim konusunda ülkenin sayılı kentlerinden olduğunu vurguladı.

Bursa’nın toplam tarım alanları bakımından Türkiye’de 34’üncü sırada yer aldığını tabir eden Aygül, bitkisel üretim tarafından baktığımızda Türkiye’de 6’nci sırada olduğunu belirterek, “Verimli bir ziraî üretimimiz var. Bunda çiftçilerimiz, kooperatiflerimiz, birliklerimiz, tarım kuruluşlarımız ve Büyükşehir Belediyemizin de büyük takviyesi var. Ben bu işbirliği ve dayanaklarından ötürü Büyükşehir Belediyemize teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Program, moderatörlüğünü Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım İktisadı Kısmı Lideri Prof.Dr. Hasan Vural’ın yaptığı panelle devam etti. Panelde, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Bursa Vilayet Koordinatörü Bilal Tunç ve Tarım Sigortaları Havuz İşletmesi A.Ş. Bursa Bölge Müdürü Mustafa Bedel, kesim temsilcilerine ziraî kredi, hibe dayanakları, hakikat tarım uygulamaları ve tarım sigortaları mevzularında sunum yaptı.

Başkan Aktaş, günün anısına panelistlere teşekkür plaketi verdi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir