Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SON DAKİKA
  4. »
  5. Halk Kütüphaneleri ‘Akıllı Kitap Teknolojisi’ ile buluştu

Halk Kütüphaneleri ‘Akıllı Kitap Teknolojisi’ ile buluştu

ateshaber ateshaber -
20 0

ANKARA (İGFA) – Kültür Bakanlığı Vilayet Halk Kütüphanelerini Akıllı Kitap Teknolojisi ile Buluşturdu!

Akıllı Kitap Teknolojisi ile tüm akıllı aygıtlar ve VR gözlükleri kullanan okurlar, muharrirleri yakından görüyor, onlara sesli ve yazılı olarak soru sorarak yapay zeka ile yanıt alabiliyorlar. Akıllı Kitaplarda yer alan eğitimler, fotoğraf galerisi sayesinde kütüphaneler son teknolojiyi okurlar ile buluşturuyor.

Dünya’da birinci sefer yerli yazılımcı ve yayıncılar tarafından geliştirilen Akıllı Kitap Teknolojisi sayesinde artık okurlar, vilayet halk kütüphanelerinden aldıkları referans kodları ve her kütüphanede yer alan ayaklı pano ile qr kod sayesinde dijital üyelik oluşturabiliyor ve muharrirleri yakından görerek, onlarla konuşabiliyor, kitaplarını okuyup, isterlerse sesli olarak dinleyebiliyorlar. Ayrıyeten bu sayede okurlar; muharrirlerin, hayatlarına dair objeleri, yapıları ve anları 3 boyutlu olarak sanal gerçeklik ortamında deneyimleyebiliyorlar. Sistem sayesinde kullanıcılar isterlerse burada özel hocalar tarafından hazırlanan eğitimleri izleyebiliyor ve fotoğraf galerisi sayesinde dünyaca meşhur birçok resmi yapay zeka sayesinde o fotoğrafların içerisindeymiş üzere gerçekçi bir formda deneyimleyebiliyorlar.

Şu anda Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğüne bağlı vilayet halk kütüphaneleri ve Rami Kütüphanesinde kullanılan sistem kısa müddette büyük beğeni topladı.

Setyay Bilişim Firmasının kurucusu Mehmet Gaygusuz; şu anda VR gözlüklerde ve Metaverse ortamında kitap okunabilen, muharrirleri görebildiğiniz, çeşitli eğitimler aldığınız ve bunu sanatla birleştirebildiğiniz bir uygulama Amerika yahut İngiltere’de bulunmadığını belirterek, “Şu anda yapay zeka ile modellenmiş muharrir ve sanatçı sayımızı kısa müddet içerisinde 1.000 yapabilmek amacımız ve bunun üzerinde çalışıyoruz. Dünya ve Türkiye tarihini etkileyen pek çok ismi kısa mühlet içerisinde Akıllı Kitap Teknolojisinde görüp, onlarla konuşabileceğiz. Şu anda vilayetlerimizi ziyaret ediyor ve kütüphanecilerimize gerekli eğitimleri veriyoruz. Ne yazık ki ülkemizde meydana gelen zelzele nedeni ile birtakım hasar gören vilayet halk kütüphanelerimize teknolojimizi ulaştıramadık. Lakin hedefimiz kısa müddette bakanlığımızında takviyesi ile tüm vilayetleri teknolojimiz ile buluşturmak. Şayet ülkemizde projemiz başarılı olursa maksadımız tüm dünya kütüphanelerini Akıllı Kitap Teknolojisi ile buluşturarak bu alanda ülkemizin bayrağını en yeterli halde dalgalandırmak ve Türkiye’yi metaverse dünyasında başarılı bir halde temsil edebilmek” diye konuştu.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir