Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. TEKNOLOJİ
  4. »
  5. M2 Ultra Mac Pro özellikleri!

M2 Ultra Mac Pro özellikleri!

ateshaber ateshaber -
31 0

Apple, her yıl Haziran ayında düzenlenen Apple Dünya Geliştiriciler Konferansı’nda (Apple Worldwide Developers Conference – WWDC) yeni Mac Pro dahil olmak üzere ürünlerini tanıttı. 2019’da son kez tanıtılan Mac Pro modeli, 4 yıl aradan sonra aynı etkinlikle yenilendi. Yeni Mac Pro, M2 Ultra işlemciyle karşımıza çıktı ve selefine benzer bir tasarıma sahip.

M2 Ultra Mac Pro özellikleri!

Yeni Mac Pro, iki adet SSD depolama yuvasıyla birlikte geliyor. Render tasarımlı metal yüzeyiyle dikkat çeken üründe sekiz adet Thunderbolt bağlantı noktası ve altı adet PCI genişletme yuvası bulunuyor. En fazla 76 çekirdekli GPU ve 192 GB bellek yapılandırması mümkün. Ürün, 6.999 dolarlık bir başlangıç fiyatıyla satışa sunuldu.

Önceki modele göre yeni Mac Pro, sekiz adet Thunderbolt 4 bağlantı noktasıyla birlikte geliyor. Alt kısımda altı, üst kısımda ise iki adet Thunderbolt portu yer alıyor. Bu, önceki modele göre iki kat daha fazla bağlantı imkanı sağlıyor. Ayrıca altı adede kadar Pro Display XDR’yi destekleyebiliyor. Wi-Fi 6E bağlantısı ve Bluetooth 5.3 desteği de sunuyor.

Mac Pro’da üç adet USB-A bağlantı noktası ve iki adet HDMI bağlantı noktası bulunuyor. HDMI portları en fazla 8K çözünürlük ve 240 Hz yenileme hızını destekliyor. Ayrıca iki adet 10 Gb Ethernet bağlantı noktası da mevcut. Üründe kulaklık girişi de yer alıyor.

Yeni Mac Pro, M2 Ultra işlemcisiyle tanıtılan ilk model olma özelliğini taşıyor. Bu işlemci, önceki M1 Ultra’ya göre %30 daha hızlı olan 24 çekirdekli bir CPU ve 76 çekirdeğe kadar GPU içeriyor. Apple’ın ultra füzyon teknolojisine bağlı olarak iki adet M2 Max kalıbıyla üretilen işlemci, 5nm üretim sürecinden geçti. Bu da M2 Max’in bellek bant genişliğini 800 GB/sn’ye kadar çıkarıyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir