Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. TEKNOLOJİ
  4. »
  5. Kuveyt, TB2 ordusu kuruyor: Tek kalemde 8.7 milyar TL’lik anlaşma!

Kuveyt, TB2 ordusu kuruyor: Tek kalemde 8.7 milyar TL’lik anlaşma!

ateshaber ateshaber -
24 0

Geçtiğimiz yıllarda ihracat rekorları kıran Baykar, bir ilke daha imza attı. Ocak ayında Kuveyt’in Bayraktar TB2 alan 28. ülke olacağı ve anlaşmanın 370 milyon dolar değerinde olduğu söylendi. Nitekim bugün taraflar ilk imzayı attı ve anlaşma kesinleşti. İşte detaylar…

Kuveyt, Bayraktar TB2 alan 28. ülke oldu!

Baykar, geçtiğimiz yıl 1 milyar doları aşan bir gelire ulaştı. Üstelik bu meblağın yüzde 99’un üzerinde bir kısmı ihracattan geliyor. Dolayısıyla büyük bir talep ve başarıya ulaştığını söyleyebiliriz. Nitekim 2023 yılında bu yukarı yönlü ivme devam edecek gibi görülüyor.

Zira peş peşe anlaşmalar imzalanmaya devam ediyor. Henüz belirsizliğini koruyan Birleşik Arap Emirlikleri’nin Bayraktar TB2 satın alım sürecini saymazsak, şu ana kadar yapılan en büyük satış olduğunu söyleyebiliriz.

Tabii 367 milyon dolarlık bu anlaşma yalnızca Bayraktar TB2 SİHA almak için değil. Bu sistemle birlikte yer kontrol birimleri ve ROKETSAN üretimi akıllı mini mühimmatlar ile lazer güdümlü füzeler de satılacak. Yani tek başına Baykar kazanç sağlamayacak.

Ek olarak bu anlaşmanın bir de uluslararası toplumda temsil ettiği bir değer oluştuğunu söyleyelim. Zira Kuveyt, 2019 yılında SİHA alımı yapacağını söyledikten sonra Amerika, Avrupa ve Çinli firmaların da yer aldığı rekabete dayalı bir yarışma düzenlendi.

Burada zorlu çöl şartlarında Bayraktar TB2 27 saat 3 dakika havada kalarak en uzun uçuş süresi rekorunu kırmayı başardı. Bu sonucu bizzat gören ve testleri yakından izleyen Kuveytli yetkililer de 4 yıl aradan sonra anlaşmanın sonuca varmasını yukarıda yer alan video ile duyurdu.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir