Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SON DAKİKA
  4. »
  5. Kocaeli’nin kıyıları KOSKEM’e emanet

Kocaeli’nin kıyıları KOSKEM’e emanet

ateshaber ateshaber -
22 0

KOCAELİ (İGFA) – Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, bugün deniz dönemini başlatıyor. Tüm hazırlıklarının tamamlandığı Kocaeli’de itfaiyeye bağlı Kocaeli Kıyıları Su Kazaları Engelleme Merkezi (KOSKEM) başta Karadeniz kıyıları olmak üzere 13 başka bölgede 270 kişilik grupla misyon yapacak.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığına bağlı KOSKEM, başta Kandıra olmak üzere 3 ilçede misyon yapacak. 13 bölgede haftanın 7 günü 270 kişilik grupla hizmet verecek.

16 BİN 324 KİŞİ KURTARILDI

Önemli bir hizmeti yerine getiren KOSKEM takımları 2005 yılından bu yana Kocaeli kıyılarında hizmet veriyor. KOSKEM takımları geçtiğimiz 2022 yılı döneminde bin 987 kişiyi, 2005 yılından bugüne ise 16 bin 324 kişiyi boğulmaktan kurtardı.

Halkın inançlı bir halde denize girebilmeleri için 2005 yılında başlatılan su kazalarını engelleme hizmeti 2008 yılına kadar 1 bölgede hafta sonları gerçekleştirilirken, 2009 yılı itibariyle haftanın 7 günü hizmet verilmeye başlandı. Kandıra Cebeci, Kovanağzı, Kumcağız, Miço (Kadınlar Plajı), Kerpe, Sarısu, Seyrek, Bağırganlı, Karamürsel-Altınkemer, Ereğli Defne kıyısında, Darıca Kıyısı, Bayramoğlu Halk Plajı ve Bayanlar Plajında misyon yapacak.

“ÜST ÜSTE 5 DÖNEMİ KAYIPSIZ KAPATTIK”

13 bölgede misyon yapacak cankurtaranlar Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığında bir ortaya geldi. Cankurtaranlara yeni dönem için muvaffakiyetler dileyen İtfaiye Daire Lideri Ömer İslamoğlu, “KOSKEM, 15 Haziran’da başlayan ve 15 Eylül tarihinde bitecek döneme başlıyor. Geride bıraktığımız 5 yıllık dönemi üst üste kayıpsız kapattık. Sizlerin emeğiyle çabasıyla dayanaklarıyla vatandaşlarımızın canlarını kurtardık. İnşallah bu dönemde kazasız belasız kayıpsız bir dönem olacak. Kocaeli Büyükşehir Belediyemiz 2005 yılından bu yana Karadeniz ve Marmara kıyılarında 13 bölgemizde bu hizmeti yürütmektedir. Bu sene de ortamızda 11 sivil toplum kuruluşu olacak. Hepinize misyonlarınızda muvaffakiyetler diliyorum. Allah kaza bela vermesin” tabirini kullandı.

CANKURTARANLARA SIKI EĞİTİM

Sezon öncesi cankurtaranlık çalışmalarında dünya standartları, Mavi Bayrak Kriterleri ve TSSF’nin standartlarına uygun olarak Kocaeli kıyılarında misyon alacak tüm işçiye, profesyonel eğitmenler tarafından havuz eğitimi, cankurtaranlık dokümanı olmayan ya da müddeti geçen işçiler ile gönüllülere bronz ve gümüş cankurtaranlık bröveleri aldırıldı.

2023 dönemi boyunca kıyılarda 32 Kocaeli İtfaiyesi, 25 İstekli İtfaiyeci, 36 AKUT, 10 DK9, 25 Milletlerarası Arama Kurtarma, 15 Kocaeli Arama Kurtarma, 7 Kılavuz, 10 Kocaeli Yüzme Kulübü, 20 Mahalle Afet Gönüllüleri, 12 Mercan Yüzme Sporları Kulübü, 55 SAR Arama Kurtarma, 23 Yeditepe Üniversitesi Doğal Afetlerde Arama Kurtarma Kulübü olmak üzere toplamda 270 işçi vazife yapacak.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir