Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SON DAKİKA
  4. »
  5. Kamuya borcu olanlar için değerli fırsat… 3 Temmuz’da sona eriyor

Kamuya borcu olanlar için değerli fırsat… 3 Temmuz’da sona eriyor

ateshaber ateshaber -
16 0

ANKARA (İGFA) – Yapılandırmanın çok değerli bir avantaj olduğunu belirten Mali Müşavir Fatma Sönmez, 3 Temmuz tarihinin müracaat için son tarih olduğunu belirterek, “Borcu olan işletme ve şahıslar için son derece ehemmiyeti bir fırsat. Son günlerde yaşanabilecek teknik aksaklıklar göz önüne alınarak bir an evvel müracaatlar yapılmalı” hatırlatmasında bulundu.

KAMUYA OLAN BORÇLARIN FAİZİ SİLİNİYOR VE TAKSİT İMKANI SAĞLANIYOR

Bu yapılandırmanın son yıllarda yaşanan ekonomik meşakkatler nedeniyle ödemelerde zorluk yaşayan işletmelere can suyu olacağını belirten Sönmez, “7440 sayılı kanun ile yürürlüğe girmiş olan yapılandırma ile uzun taksitler halinde ödeme seçenekleri sunuluyor. Peşin ödeme seçeneğiyle de indirimlerden yararlanmak mümkün. İşletmeler, Kamu kurum ve kuruşlarına ilişkin katılaşmış hale gelen vergi borçları ve toplumsal güvenlik müdürlüklerine ilişkin mutlaklaşmış borçlar için yapılandırma müracaatında bulunabiliyor. Öte yandan matrah artırımı başvurusu için de son fırsat olacağını tabir eden Sönmez, “İşletmelerin bu kanunun avantajlarından faydalanmak için belirtilen mühlet içinde müracaatta bulunması kıymet arz etmektedir” sözlerini kullandı.

SON MÜRACAAT 3 TEMMUZ, BİRİNCİ TAKSİT ÖDEMESİ 31 TEMMUZ

Başvuru sürecinin devam ettiğini vurgulayan Sönmez, yapılandırma müracaatlarının 3 Temmuz’da sona ereceğini, birinci taksit ödemesinin de 31 Temmuz’da yapılacağını belirterek, “Son yapılan uzatma kararıyla birlikte, birinci taksit ödeme müddeti de 1 ay daha uzatılmıştı. Yapılan yahut yapılacak müracaatlar sonucunda oluşturulan ödeme planlarına nazaran, birinci taksit ödemesi en geç 31 Temmuz tarihine kadar yapılacaktır. “7440 sayılı kanun işletmeler için borçlarını ödeme kolaylığı sunmaktadır. Bu fırsat en uygun biçimde değerlendirilmelidir. Unutulmamalıdır ki, ertelenen her şey büyür” diye konuştu.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir