Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SON DAKİKA
  4. »
  5. Kızılay’ın kurban vekâleti bedelleri belirli oldu

Kızılay’ın kurban vekâleti bedelleri belirli oldu

ateshaber ateshaber -
34 0

ANKARA (İGFA) – Yardımlaşma, dayanışma ve paylaşma hislerini ön plana çıkaran Kurban Bayramı’nın rahmetini, klasikleştirdiği vekâletle kurban kesim kampanyasıyla sofralara taşıyan Kızılay, bu periyot için hazırlıklarını tamamladı.

Bu yıl da “Kurban Rahmetini Yıl Uzunluğu Yaşatıyorsan Hilal Olsun Türkiye” sloganıyla hayırseverlere seslenen Kızılay, vekâlet bedellerini de açıkladı.

KURBAN PAY BEDELİ YURT İÇİ 5950 TL YURT DIŞI 2650 TL

Et ve Süt Kurumu ile iş birliği yapan Kızılay, 2023 yılı kurban payı bedellerini yurt içinde 5950 TL, yurt dışı için 2650 TL olarak belirledi. Yurt dışında yaşayan ve pay bedelini döviz cinsinden ödemek isteyenler ise Türkiye için 1 pay karşılığı 295 Amerikan Doları yahut 275 Euro, başka ülkeler için de 130 Dolar yahut 120 Euro bedel ödeyerek vekâlet verebilecek.

Kızılay bu yıl kendisine bağışlanan kurbanların büyük kısmını zelzele bölgesindeki muhtaçlık sahiplerine ulaştıracak.

Kesimler hakkında da bilgi veren Genel Lider Vekili Fatma Meriç Yılmaz, “Kızılay Kurban Modeli ile kurbanlıklar veteriner doktorlar tarafından seçilerek, çağdaş kombinalarda, hijyenik kurallarda, vekâlet sahiplerinin isimleri okunarak, Kurban Bayramı’nın birinci üç günü kesiliyor. İslami kaidelere uygun biçimde gerçekleştirilen kesitlere din vazifelileri, veteriner tabipler ve noterler de eşlik ediyor. Bu model sayesinde Kurban Bayramı’nın yalnızca birkaç günlük bir kutlama olmaktan çıkıp yıl uzunluğu süren bir rahmet devrine dönüştürüldü. Yurt içinde Et ve Süt Kurumu iş birliğinde gerçekleştirilen kısımlar sonrasında elde edilen kurban hisselerinden kavurma konservesi yapılacak ve yıl boyunca gereksinim sahiplerine dağıtılacak. Kurban Bayramı’nın manasını daha derinden yaşamak, insanlık kıymetlerini paylaşmak ve yıl uzunluğu süren yardımlaşma kültürünü pekiştirmek için herkesi kampanyaya dayanak vermeye çağırıyoruz.” sözünde bulundu.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir