Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. EKONOMİ
  4. »
  5. Kiracılar memnun, mesken sahipleri mutsuz

Kiracılar memnun, mesken sahipleri mutsuz

ateshaber ateshaber -
15 0

İSTANBUL (İGFA) – Geçen seneye kadar kira artışı TÜFE’ ye nazaran hesaplanıyordu ancak fahiş kira artışları sonrası hükümet bu yükselişin önünü kesebilmek için 1 Temmuz 2023 tarihine kadar geçerli olan yüzde 25 kira artış hududu uygulamasına geçmişti. 1 Temmuz’dan sonraki akıbeti merak konusu olan kira artış oranının ne olacağına dair kiracıları sevindiren haber

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’tan geldi. Tunç, kira artış hududu ile ilgili yaptığı açıklamasında çalışmaların devam ettiğini ve konut kiralarına uygulanan yüzde 25 kira artış sonu düzenlemesinin uzatılacağını duyurdu. Adalet Bakanı Tunç “Kiralara getirilen yüzde 25 artış sonu düzenlemesi uzatılacak, çalışıyoruz. Düzenlemenin 1 Temmuz öncesinde yetişmemesi durumunda, 1 Temmuz’ dan itibaren geçerli olacak” dedi.

EV SAHİPLERİ MUTSUZ

TÜGEM üyesi Gayrimenkul Danışmanı Gülcan Altınay, kira artış sonunun uzatılmasından, enflasyon karşısında parası eriyen konut sahiplerinin rahatsız olacağını söyledi. Gayrimenkul Danışmanı Gülcan Altınay: “Kiralara getirilen %25 artış hududunun 1 Temmuz’dan sonra uzamasıyla birlikte kiracılar bu durumdan çok mutlu olacak lakin mal sahipleri bu durumdan çok rahatsız. Zira enflasyonun artmasıyla besin giysi üzere başka temel gereksinimlere gelen artış oranların yüksek olduğunu ve kendilerinin bu durumda geçinme badireleri yaşadığını birtakım konut sahiplerinin de tek gelir kapılarının kirada olan daireleri olabiliyor ve hasebiyle getirilen artırım sınırlamasıyla aldıkları kira ile geçinmekte ıstırap yaşadıklarını belirtenler var” diye konuştu.

“EV SAHİPLERİ MESKENLERİNİ SATMAYA YÖNELİYOR”

Sadece kira geliri ile geçinen mesken sahiplerin bu uygulamada mağdur olduğunu ve çıkış yolu olarak konutlarını satmaya yöneldiğini söyleyen Altınay: “Hal bu türlü olunca da birtakım mal sahipleri dairelerini satmaya yöneliyorlar ve kiracılar tekrar mağdur olmuş olacak.” dedi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir