Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SON DAKİKA
  4. »
  5. ESÇEVDER’den etraf gezisi

ESÇEVDER’den etraf gezisi

ateshaber ateshaber -
24 0

ESKİŞEHİR (İGFA) – Eskişehir Etraf Derneği üyeleri ve yurt dışından gelen etraf aktivistleri ile Pamukkale travertenlerinde yürüyerek bol bol hatıra fotoğrafları çekTİ. daha sonra Kutsal Kent’te Kraliçe Klopatra’nın yüzdüğü ve güzelleştiği antik havuzda yüzerek yorgunluk attı.

Aynı bölgede bulunan ve kırmızı su akan bölgeyide ziyaret eden etraf dernek üyeleri ve aktivistleri daha evvel ziyeret edilen Sapanca Gölü, Maşukiye ve Ormanya’dan sonra buraya hayran kaldıklarını lisana getirdi.

Eskişehir Etraf Derneği ( ESÇEVDER ) üyeleri ve yurtdışından gelen etraf aktivistlerinin Eskişehir’e gelmesi ve 6 haftalık bir proğram dahilinde çevreyi incelemek için bir fırsat gören Pakistan’dan Narimaan Asim ve Fareha Falak, Tunus’dan Mauna Baussaada Eskişehir Etraf Derneği Lideri Sadık Yurtman ve Lider yardımcısı Filiz Fatma Özkoç’a teşekkür etti.

ESÇEVDER’den yapılan açıklamada, “İklim krizinin tüm dünya’yı etkilediği günümüzde Kriz Global tahlilde globaldir. Krizin temel nedeni global ölçekte iklim değişikliği ve buna yol açan tabiatın tahrip edilmesidir. Tabiat ya sahip çıkmak temel vazifemiz olmalıdır. Bu sebeple Etraf Derneği olarak üzerimize düşeni yapmak için yurt içi ve yurt dışı çalışmalarımızı sürdürmeye kararlıyız. Eskişehir Etraf Derneği ( ESÇEVDER ) olarak; Ağaçların bilinçi/bilinçsiz bir halde kesilmesi, su kaynaklarımız, akarsularımız adeta özelleştirilerek, Hidro Elektrik Santral (HES) yapma ismine işgaller sürmekte, nükleer santral ve kömürlü santral muahedeleri geleceğimizi tehdit etmeye devam etmektedir. Madenlerimizin vahşice talanı, taşocaklarının son derece keyfi ve bilim dışı plansız uygulamaları ile orman alanlarını yok edilmesi global iklim krizine davetiye çıkaran uygulamaların devam ettiğini gözlemlemekteyiz.

Orman alanları, tarım alanları rant yaratma gayreti ile, bilim dışı tüm ergümanları içeren kelamda planlama çalışmalarının da kattığı sürat ile yerlerini konut ve sanayi yapılarına terk ederek tüketilmeye devam edilmektedir. Eskişehir Etraf Derneği ( ESÇEVDER ) olarak etrafa olan sevgi ,saygı ve müsamahanın tüm bireylere yansımasını ve tüm halkımızın etraf şuuruna ulaşması, etraf kirliğinin önüne geçilmesi ve geri dönüşümün ehemmiyetini kavrayarak geleceğe yaşanabilir bir Türkiye/Eskişehir bırakmak olduğunu ve tüm halkımızı çevreyi kirletmemeyi ve kirletenleri uyarmayı kendilerinde misyon olarak görmeleri gerektiğini vurgulamaktayız” tabirleri kullanıldı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir