Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SON DAKİKA
  4. »
  5. Kent Sınırları’nın birinci bayan kaptanı Deniz Taksi dümeninde

Kent Sınırları’nın birinci bayan kaptanı Deniz Taksi dümeninde

ateshaber ateshaber -
27 0

İSTANBUL (İGFA) – Yolcularına deniz ulaşımında emniyetli ve konforlu bir hizmet sunan Kent Hatları’nın tarihinde birinci kere bir bayan kaptan iş başı yaptı. Yaklaşık iki ay boyunca Deniz Taksi çalışma sistemi, tekne tanıtımı, makina hakkında teknik bilgi, acil durumlar ve prosedürler, Deniz Taksi çalışma bölgesi gündüz ve gece saha eğitimi, yakıt alım operasyonu üzere birçok farklı hususta eğitim alan ve eğitimler sonucunda girdiği imtihanda başarılı olan Buse Özge Özyılmaz Deniz Taksi kaptanı olarak misyonuna başladı.

İş hayatına grafiker olarak başlayan lakin deniz sevgisinden ötürü meslek planını farklı bir istikamete çeviren Buse Özge Özyılmaz, 2019 yılında Gemicilik Sertifikası, 2021 yılında ise Kaptanlık Sertifikası aldı ve 2019-2021 yılları ortasında gemici olarak, 2021-2023 yıllarında ise yat kaptanı olarak vazife yaptı. Yat kaptanlığı yaptığı periyotta Deniz Taksilerle daima karşılaştığını söyleyen Özyılmaz, “Özellikle süratli ve çevreci olmalarından çok etkileniyordum. Onun dışında Kent Hatları’nın başında bir bayan genel müdür olması da beni buraya çeken sebeplerden biriydi. Bayanların her alanda faal olmasını önemsiyorum ve gurur duyuyorum. Şu anda insanların beni kaptan olarak gördüğündeki şaşkınlığı da hoşuma gidiyor. Kent Sınırları tarihinde birinci bayan kaptan olmak bir yandan memnunluk verici öteki yandan büyük bir sorumluluk.” diye konuştu.

İş müracaatlarını cinsiyetten bağımsız bir halde aldıklarını ve değerlendirdiklerini işe alımlarda birebir vakitte liyakat yordamını göz önünde bulundurduklarını belirten Kent Sınırları Genel Müdürü Sinem Dedetaş, “Cinsiyet kavramını ortadan kaldırdıktan sonra herkes iş başvurusu yapabilir duruma geldi. Şu anda kaptan olarak işe başlayan arkadaşımız da başvurusunu yaptı ve gerekli kaideleri sağladığı için takımımızın bir modülü oldu. Kent Çizgileri tarihinde birinci kere bir bayan kaptanının vazife almasından ötürü memnunluk duyuyorum, bu tıpkı vakitte büyük bir vizyonun da modülü. Bu işler her vakit bir önderle başlıyor. Sayın Liderimiz Ekrem İmamoğlu’nun fırsat ve cinsiyet eşitliği konusundaki duruşunu ve vizyonunu artık hepimiz biliyoruz ve bu bizlere de yansıyor. Her birimiz kendi alanlarımızda cinsiyet ve fırsat eşitliğini uyguluyoruz.” tabirlerinde bulundu.

Tüm İBB çatısı altında başlayan dönüşümle birlikte bayan istihdam oranlarında büyük bir artış yaşandığını belirten Dedetaş, “Daha evvel CV’si bile kabul edilmeyen bayanlar bugün kurumumuzun pek çok farklı ünitesinde vazife alıyor. 2019’la bugünü kıyasladığımızda bayan istihdamında toplam yüzde 245 artış olduğunu görüyoruz. 2020 yılında birinci sefer bayan gemici ve yağcılar vazifeye başlamıştı bugün ise Kent Sınırları tarihinin birinci bayan kaptanı iş başı yaptı. Çeşitlilik ve cinsiyet eşitliğine olan inancımızla her bireyin yetenek ve potansiyeline inanıyor ve kıymet veriyoruz. Kent Çizgileri olarak, bayan istihdamına katkıda bulunmak ve fırsat eşitliği yaratmak için öncü rolümüzü sürdürmeye devam edeceğiz.’’ dedi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir