Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. EKONOMİ
  4. »
  5. PERYÖN çalışma hayatının nabzını tutuyor

PERYÖN çalışma hayatının nabzını tutuyor

ateshaber ateshaber -
24 0

İSTANBUL (İGFA) – “Şimdi ve gelecek için daha âlâ bir çalışma hayatına liderlik etmek’ vizyonuyla 50 yılı aşkın müddettir faaliyet gösteren PERYÖN’ün (Türkiye İnsan İdaresi Derneği) gündeminde orta periyot minimum fiyat artışı var.

Dernek, moderatörlüğünü Akkök Holding ve Akenerji CHRO’su, PERYÖN İdare Konseyi Üyesi His Erzurumlu Cengiz’in üstlendiği ‘İş Dünyasının Sıcak Gündemi Orta Devir Minimum Fiyat Artışı’ başlıklı bir webinar düzenledi. Webinarda konuşmacı olarak İSPER AŞ. Genel Müdürü ve PERYÖN İdare Konseyi Üyesi Banu Saraçlar ile MERCER CEO’su ve PERYÖN Müşavere Heyeti Üyesi Dinçer Güleyin yer aldı.

Yüzde 34 oranda artış sağlanarak 1 Temmuz’dan itibaren brüt aylık 13.414,50 Türk Lirası, net aylık 11.402,32 Türk Lirası olarak uygulanacak minimum fiyattaki orta devir artışlarının çalışma hayatına, çalışana, patrona ve değişen trendlere tesirinin konuşulduğu webinarda çarpıcı datalar üzerinde duruldu.

İSPER AŞ. bünyesinde İstanbul işgücü piyasasına odaklı araştırmalar yaptıklarını belirten İSPER AŞ. Genel Müdürü ve PERYÖN İdare Konseyi Üyesi Banu Saraçlar, taban fiyat artışının beklentinin üzerinde gerçekleştiğini belirtirken, “Ocaktaki minimum fiyat artışının akabinde, nisan ayında taban fiyat artışının firmalar üzerindeki tesirini incelediğimiz bir araştırma yaptık. 16 daldan 317 firmanın katıldığı araştırmamıza nazaran, minimum fiyat öngörümüz 11 bin TL düzeyindeydi. Beklentinin biraz daha üzerinde gerçekleşti. Gerçekleşen artış enflasyonun neredeyse iki katı oranında oldu” dedi.

Banu Saraçlar, minimum fiyat artışının tüm konumların fiyatlarına uygulanamadığı durumlarda motivasyon ve verimliliğin düştüğünü vurguladı. Saraçlar ayrıyeten, İstanbul’daki işgücünün çeşitli sebeplerle Anadolu’ya kaydığını gördüklerini söyledi:

MERCERCEO’su ve PERYÖN Müşavere Konseyi ÜyesiDinçer Güleyin ise, MERCER bünyesinde piyasanın nabzını ölçmeye yönelik yaptıkları araştırmaya nazaran “asgari fiyatla ilgili yüzdde 25-30 bandında oluşan beklentinin yüklü olduğunu, gerçekleşen oranın beklentinin üzerinde kaldığını” belirtti. Güleyin kelamlarına şöyle devam etti: “Burada belirleyici olan pek çok parametreden biri enflasyon. İştirakçilerin pek birçoklarının 2023 yılı için 40-50 aralığında bir enflasyon beklentisi vardı. Taban fiyattaki %34’lük artışın hayat maliyetleri üzerine yansıması olacaktır. Bu durum yıl sonu enflasyon oranını yüzde 50 artış hududuna ittirecek bir sonucu beraberinde getirebilir. Yılda iki defa artırım yapan şirketlerin toplam içindeki oranı yüzde 55 iken, iki ve üzerinde artış yapan şirketlerin toplam içindeki oranı ise yüzde 12.”

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir