Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SON DAKİKA
  4. »
  5. Keman virtüözü Suna Kan vefat etti

Keman virtüözü Suna Kan vefat etti

ateshaber ateshaber -
27 0

ANKARA (İGFA) – Türkiye’nin yetiştirdiği kıymetli sanatkarlardan, keman virtüözü ve Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nda 44 yıl boyunca “solist sanatçı” unvanı ile çalışarak dünyanın dört bir yanında üstün muvaffakiyetle Türkiye’yi temsil eden Prof. Suna Kan, hayatını kaybetti.

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımda, 86 yaşında vefat eden Prof. Suna Kan için taziye iletisi ile cenaze merasimine ait bilgi paylaşımında bulundu.

Devlet sanatkarı Kan’ın 12 Haziran Pazartesi günü saat 10.30’da Ankara’da Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası tarihi binasında yapılacak merasim akabinde Karşıyaka Mezarlığı’ndaki mescitte öğlen namazına müteakip kılınacak cenaze namazı akabinde defnedileceğini duyurdu.

SUNA KAN KİMDİR?

1936 yılında, Adana’da dünyaya geldi. Babası, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Viyola sanatkarı Nuri Kan’dır. Beş yaşında iken babasından keman öğrenmeye başladı; daha sonra aile dostları Hulusi Karsel’den keman dersleri aldı [1]. Ankara Devlet Konservatuvarı imtihanlarını kazandı ve bu okulda Avusturyalı eğitimci Walter Gerhardt ile başladığı temel keman tahsilini İzzet Nezih Albayrak ve Gilbert Back ile sürdürdü; son olarak Liko Amar ile çağdaş müzik yapıtları çalıştı.

İlk resitalini 18 Nisan 1946’da Ankara Devlet Konservatuvarı’nın konser salonunda verdi. Mozart’ın 5. Keman Konçertosunu seslendirdiği bu resital nedeniyle “Harika Çocuk” olarak anıldı ve eğitimine Avrupa’da devam etmesi gerekliliği gündeme geldi. 1948’de isme-özel olarak çıkarılan “İdil Biret ve Suna Kan’ın yabancı memleketlere müzik tahsiline gönderilmesine dair kanun” (Harika Çocuk Yasası) ile yurt dışında tahsil görmek için devlet bursu alma imkânı doğdu. Yasanın çıkmasından bir mühlet sonra ailesiyle birlikte evvel Roma’ya gitti; birlikte çalışacağı eğitimcinin hayatını kaybettiğini öğrenince Paris Konservatuvarı’na gönderildi[1]. Paris’te Gabriel Bouillon ile çalışan Suna Kan, 1952 yılında konservatuvarı birincilikle bitirdi.

Okulu bitirdikten sonra da Gabriel Bouillon ile repertuvar çalışmalarına devam etti ve memleketler arası yarışlara katıldı. Viotti Yarışı birincilik mükafatını (1955), Münih Yarışı İkincilik mükafatını (1956), Long-Thibaud Yarışı Paris Kenti mükafatını (1957) kazandı.

“Harika Çocuk” olarak yeteneği küçük yaşta tespit edilen sanatçı, 1971’den bu yana “devlet sanatçısı” unvanını taşımaktaydı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir