Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SPOR
  4. »
  5. İstanbul’da ‘Haliç Su Sporları’na renkli açılış

İstanbul’da ‘Haliç Su Sporları’na renkli açılış

ateshaber ateshaber -
29 0

İSTANBUL (İGFA) – İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Haliç Su Sporları Merkezi’ni, İrtibat Koordinatörlüğü ve Spor İstanbul iş birliğiyle düzenlenen Memleketler arası Haliç Kürek Yarışları’yla açtı.

Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu ve Beyoğlu Belediye Lideri Haydar Ali Yıldız, renkli manzaralarla hizmete giren merkezin açılışında birer konuşma yaptı. Haliç’in tarihi ve coğrafik pozisyonu nedeniyle değerli bir nokta olduğunun altını çizen İmamoğlu, “Haliç’i tertemiz, masmavi sularıyla ve yemyeşil kıyılarıyla birleştirmek ve buluşturmak, bizim en değerli sorumluluğumuz oldu. Geçtiğimiz dört yıl içerisinde, Haliç yoğunluklu çok fazla işimiz var. Bu işlerimizin her birisinin meyvelerini almaya başladık ve önümüzdeki süreçte de almaya devam edeceğiz. Haliç’i, hak ettiği ehemmiyete dönük bir faaliyet alanı haline dönüştürüyoruz. Ve cazibe merkezi olacağından hiç kuşkumuz yok” dedi.

TESİSLE İLGİLİ BİLGİLER PAYLAŞTI

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ortalarında kürek sporunun da olduğu amatör branşlara değer verdiğine dikkat çeken İmamoğlu, şu bilgileri paylaştı:

“İstanbul’da, su sporlarıyla ilgilenen 80’e yakın kulübümüz var. Her kulübümüzle bağ içerisinde olacağız. Tesiste, 174 kano kapasiteli bir kayıkhane de var. Çok faaliyet alanı var. Fitness salonu var. Konferans salonu var, hakem kuleleri var. Eğitmen odası, soyunma odalarının yer aldığı bir kısmı kelam konusu. Yeniden burada, bu hoş alanda, bilhassa bu kulübün ve bu sahanın çok değerli fertleri, üyeleri, kulüpleri, yöneticileri, atletleri, bu bahsettiğim salonlardan faydalanmalarının yanı sıra, bu hoş tesise gelip, yeniden belediyemizin kurumu olan Beltur’dan sağlıklı beslenmeleri ve çay kahve içmelerini de diliyoruz elbette. 5 adet Butik Su Sporu Merkezi’mizin de üretim evresinde olduğunu, İstanbul’a kazandırmak için çalıştığımızı duyurmak isterim. Birinci etapta Avcılar, Beyoğlu, Tuzla, Bostancı ve Florya’da üretimine başlanan tesisler; yelken, kano, kürek kulüplerimiz tarafından idman maksatlı olarak da kullanılabilecek. İstanbul’da, su sporlarıyla ilgili kulüplerimizin buralardan en faal biçimde faydalanmalarını da ihtimamlı bir formda destekleyeceğiz.”

“İSTANBUL’A ‘OLİMPİZM RUHU’ KAZANDIRMAK İSTİYORUZ”

Üç tarafı denizlerle çevrili Türkiye’nin su sporlarında hak ettiği yerde olmadığını herkesin bildiğini lisana getiren İmamoğlu, “Bu branşlarda hak ettiği yeri elde etmediği takdirde, olimpiyatlarla ilgili maksat koyduğumuz İstanbul’umuzun ne yazık ki oraya erişmesinin mümkün olmadığını da biliyoruz. Evet; çok hoş tesisler yapıldı. Yapmaya devam ediyoruz. Bu da onlardan birisi. Lakin bilelim ki, tesislerle ‘olimpizm ruhu’ elde edilmiyor. Tesislerle olimpiyat kazanılmıyor ya da olimpiyat mesken sahipliği yapılamıyor. Bu bir spor şuuru sorunu. Sporun centilmenlikle, sporun beşere verdiği bedelle, değerle, ‘önce insan’ diyen anlayışıyla bir kültür olarak yaygınlaşmasını her şeyin önünde tutuyoruz. İstanbul’a olimpizm ruhunu kazandırmak ve 16 milyon beşerinin sportmence ömür sürdüğü bir kent haline getirmek, öncelikli amaçlarımız arasında” formunda konuştu.

“FESHANE’Yİ 22 HAZİRAN’DA AÇIYORUZ”

İmamoğlu, “Haliç’te, tam karşımızda duran Feshane’nin, dünya sanatına büyük bir mesken sahipliği yapacağı biçimiyle, 22 Haziran’da açılışını yapacağımızı da buradan müjdelemek istiyorum” dedi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir