Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. TEKNOLOJİ
  4. »
  5. İstanbul’a 50 yerli taksi daha: İşte elektrikli AdaMini!

İstanbul’a 50 yerli taksi daha: İşte elektrikli AdaMini!

ateshaber ateshaber -
25 0

Geçtiğimiz yıllarda adalarda taşımacılık için kullanılan faytonlarda ardı sıra yaşanan at ölümleri neticesinde halktan gelen tepki üzerine İBB duruma el atarak fayton yerine elektrikli araçların kullanımına geçilmesini sağladı. Bugün de yerli üretim 50 yeni elektrikli AdaMini modeli envantere eklendi.

Menzili 3 katına çıkan yerli elektrikli AdaMini, taksi görevine başladı!

Sakarya’da üretilen yerli elektrikli taksi modeli CleanVac AdaMini, şoför dahil 4 kişi (3+1) taşıyabiliyor. Bu araçların en büyük özelliği menzilleri. Adalara alınan ilk AdaMini modelleri 40 km menzile sahipken, yeni nesil versiyonları tek şarj ile 120 km gidebiliyor. Ek olarak, AC üzerinden 4 saatte tam şarj olabiliyorlar.

AdaMini olarak adlandırılan bu araçlar taksi olarak kullanılacak ve özel hizmete tahsis edilecek. Fakat özellikle turistik ziyaretlerin arttığı dönemlerde büyük araçların yetersiz gelmeleri durumunda taksi-dolmuş şeklinde kullanılabilecek.

Şu anda adalarda 40 adet 12 kişilik Adabüs bulunuyor. 2020’de 20 adetlik sipariş ile ilk AdaMiniler alındı. Ardından 2021 yılında 60 adet daha AdaMini alındı. Bugün itibariyle de belirtmiş olduğumuz gibi menzil ve şarj alanında geliştirmeler sunan 50 adet yeni AdaMini modeli envantere katıldı.

Yani toplamda 130 adet AdaMini ve 40 adet Adabüs bulunuyor. Son yapılan açıklamaya göre de önümüzdeki yılın şubat ayında 60 adet Adabüs alınacak. Üstelik bu yeni Adabüs modelleri rejeneratif fren sistemi gibi birçok son teknoloji özelliği barındıracak.

Yerli üretim sürecinden geçen bu elektrikli araçların tasarımları ihtiyaçlar göz önünde bulundurularak yapılıyor. Dolayısıyla tamamen İstanbul’a, hatta adalara özgün tasarıma ve özelliklere sahip olduklarını söyleyebiliriz.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, konuyla ilgili şunları söyledi:

“Düzensiz kullanılan araçların tümüyle ilgili bir disiplin sahası oluşturduk. Bisikletine varıncaya kadar. Adalar disiplinli gezilmesi gereken disiplinli yaşanması gereken, araçların disiplinli ve çok özel izinlerle kullanılması gereken bir ortam olduğunu unutmayacağız.

Yoksa herkes aklına göre kafasına göre bir ulaşımla ilgili adım atarsa burası gerçekten kaosun en üst noktasına gider. Düzenin geçerli olduğu bir adalar vaat ediyoruz. 2024’ün hemen başında yeni araçlarımız da katıldığında büyük oranda elektrikli araçlarla beraber, çevre temizliğiyle ki plajlarla ilgili adımlarımız… Çok güzel Beltur otelini burada hizmete alacağız.

İddiayla söylüyorum Büyükşehir Belediyesi tarafından tümüyle unutulan Adalar hem bizim hem ilçe belediye başkanımızın yönetimiyle ortaklaşa belki de 25 yılın ihmal edilen hizmetini beş yılda yapmıştır. Taksilerimize bol müşteri memnuniyeti diliyorum. Hayırlı uğurlu olsun”

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir