Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SON DAKİKA
  4. »
  5. Cumhurbaşkanı Erdoğan: Emekçimiz rahat ve huzurlu olsun

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Emekçimiz rahat ve huzurlu olsun

ateshaber ateshaber -
20 0

ANKARA (İGFA) – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) ve Azerbaycan ziyaretleri dönüşünde uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı, gündeme ait açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yeni devirde iktisat siyasetleriyle taban fiyat ve memur maaşlarındaki artırım oranlarına ait soru üzerine “Her devirde olduğu üzere bu devirde de elbet ki iktisat her zamanki o güçlendirme beklentisini tekrar motamot devam ettiriyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Ekonominin bir kenara konulamayacağını, her ülkenin birinci işinin iktisat olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Merkez Bankası, Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Şurası, Ticaret, Sanayi ve Teknoloji, Ulaştırma üzere iktisatla ilgili bakanlıklar ile savunma endüstrisinde atılan adımlara işaret etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, besin, tarım, hayvancılık alanının değerine dikkati çekerek değerlendirmelerde bulundu.

Bazı arkadaşlar ‘Cumhurbaşkanı faiz siyasetlerinde önemli bir değişime mi gidiyor’ üzere bir yanılgının içine düşmesin” diyen Erdoğan, “Ben burada aynıyım. Lakin Hazine ve Maliye Bakanımızın şu andaki kanısı noktasında, biz natürel kendisine burada atacağı adımları hızla rahatlıkla Merkez Bankası ile atmasını kabullendik, güzel olsun dedik ve bu biçimde de enflasyonu tek haneye düşürmekteki kararlılığımızı da bildirdik. Bunu neye dayanarak söylüyoruz? Biliyorsunuz Başbakanlığım periyodunda biz (enflasyonu) tek haneye düşürdüğümüzde faiz 4,6’ydı, enflasyon da 6,2’ydi. O vakit tekrar bu işleri bir arada yaptık ve artık de Sayın Bakanımıza bunları söyledik, tıpkı halde bunu birlikte yapmalıyız. Biz o vakit ‘düşük faiz, düşük enflasyon’ teorisiyle çalıştık. Artık de birebir anlayışla çalışıyorum, tıpkı kanıdayım ve bu formda bunu başarabiliriz diye inanıyorum” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, emekçiyi enflasyona ezdirmeyeceklerini belirterek “Asgari fiyatta de elimizden gelen çabası göstereceğiz. Emekçimiz bu noktada rahat olsun, huzurlu olsun. Şu anda çalışmalar yapılıyor, bir an evvel de inşallah kararı vereceğiz. Memur maaşlarına ait adım da aslında temmuz ayındaki görüşmelerde atılacak.” değerlendirmesinde bulundu.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir