Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. TEKNOLOJİ
  4. »
  5. Google Bard, ChatGPT’de olmayan bir özellik alıyor!

Google Bard, ChatGPT’de olmayan bir özellik alıyor!

ateshaber ateshaber -
27 0

Google, sohbet botu Bard için birtakım özellikler geliştirdiğini duyurdu. PaLM-2 makine öğrenmesi modeline dayanan Google Bard, kod yazma konusunda yeni yetenekler kazandı. ChatGPT’nin aksine, Bard üzerinden bir kodun çıktısını görebileceksiniz. Ayrıca soruları inceleme yaklaşımı da değişiyor.

Google Bard, kod yazmada yeni bir döneme geçiyor

Google, hesaplamalı görevlerin yerine getirilmesinde yapay zekanın ne kadar doğru çalıştığını artırmak istiyor. Bunun için Bard’a yazılan kodu yürütme yeteneği kazandırdı. Bu yenilik, Google’ın artık matematik problemlerini çözebileceği veya kodların çıktılarını gösterebileceği anlamına geliyor.

ChatGPT gibi modeller, bilgileri parça parça inceleyerek açıklamaya çalışır. Örneğin, “Lollipop” kelimesini ters çevirmek istendiğinde ChatGPT yanlış cevap veriyor. Çünkü bu kelimeyi hecelerine ayırarak anlamaya çalışıyor.

Google ise bu hatayı gidermek için makine öğreniminde farklı bir yaklaşımı test ediyor. Örneğin, aynı soruya karşı Bard, Python programı oluşturup kodu yürüterek doğru çıktıyı “popilloL”u üretebiliyor. Bard ayrıca sadece cevabı değil aynı zamanda bu sonuca ulaşmak için kullandığı kodu da gösteriyor.

Google’ın bu yaklaşımı benimsemesi matematikteki bazı manipülasyonlarını da engelliyor. Örneğin, asal sayıları belirlemek veya büyüme oranlarını hesaplamak gibi sorguları Python üzerinden ele alabilir.

Google, Bard’ın yeteneklerini genişletiyor olsa da, ChatGPT’nin dikkate değer yenilikler aldığını unutmamak lazım. Ayrıca resmi bir iOS uygulamasıyla kullanıcı tabanını oldukça büyüttü. Öte yandan Samsung, ChatGPT gibi üçüncü taraf yapay zeka çözümlerini de test etmeye başladı.

Peki sizler bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki Yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir