Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SON DAKİKA
  4. »
  5. Gaziantep’te afetzedelerin konuta geçişi hızlandırılacak

Gaziantep’te afetzedelerin konuta geçişi hızlandırılacak

ateshaber ateshaber -
23 0

GAZİANTEP (İGFA) – Afetzede ailelere yardım sağlamak için kurulan iştirakle konutların ve küçük işletmelerin güvenliği ile yapıların acil durum tamirleri tespit edilerek verimli bir uygulama rotası belirlenecek.

Vatandaşların eski yerleşim yerlerine inançlı halde dönüşünün planlandığı projede, erken düzgünleşme sürecine katkı sunmak amaçlanıyor.

2 MAHALLEDE PİLOT SEÇİLEREK ÇALIŞMALAR BAŞLADI

Binevler ve Gazikent Mahalleleri’nde 10 grupla pilot uygulamaların yapıldığı proje kapsamında uygulama tabanlı bir çalışmayla yol haritası belirlenecek. Bu bağlamda saha mühendisleri, kapsamlı kıymetlendirme detaylarını, hasar modellerini ve temel yapı ögelerini belgelemek için CBS tabanlı “Survey123” uygulamasını kullanarak, bina hasarı hakkında yanlışsız ve verimli data toplayacaklar. Toplanan bilgilerle hanelerde yaşayan vatandaşlara durum hakkında bilgiler verilecek.

Pilot çalışmalar sonrası kentin geneline yayılacak çalışma en son teknolojiyle hizmet veren uygulamanın bir öteki özelliği sayesinde mesken sahiplerini güçlendirmek için detaylı hasar kıymetlendirme raporları başta olmak üzere tamir maliyeti dökümleri, inançlı tamirat yönergeleri dahil hayati bilgilere sıkıntısız erişim sağlanacak. Bu plan doğrultusunda 50 bin hanenin konutlarına inançlı halde geri dönüşü hedefleniyor.

RAPORLAMALARLA VERİMLİ BÜTÇELEME VE KAYNAK TAHSİSİ PLANLANABİLECEK

Hassas tamir maliyet iddiaları oluşturmak için uygulama aracılığıyla geniş algoritmalardan yararlanacak saha takımı, belgelenmiş hasarlara ve tamir için gereken gereçlere dayalı keşif/metraj listesi hazırlayacak. Böylece tekrar yapılanma uğraşları için verimli bütçeleme ve kaynak tahsisi planlanabilecek.

Yürütülen çalışmalar hakkında açıklamada bulunan Memleketler arası Miyamoto – Protek Şirketi’nin Küresel CEO’su Dr. Kit Miyamoto kentte binaların yine ayrıntılı tahlillerinin yapıldığını ve getirilmeye çalışılan fonlar için Türk mühendislerin vazife aldığını anlattı. Dünya genelinde daha evvel elde ettikleri olumlu ve olumsuz örneklerle birlikte bu tecrübeyi aktardıklarını belirten Dr. Miyamoto, “Sadece mühendislik yapmıyoruz halk ile irtibat kuruyoruz. Bu bağlantısı aktararak inanç sağlamaya çalışıyoruz ve bunu bütün kent genelinde yapacağız. Bu manada bizim çalıştığımız projenin genel gayelerinden birisi de bu bağlantının sağlıklı kurulabilmesi ve insanların meskenlerine yine itimat duyabilmesi. Burada hem bir mühendis hem bir firmanın sahibi hem de halk üzere yer alıyorum” diye konuştu.

Projenin Türkiye Koordinatörü İnşaat Mühendisi Mustafa Kızıl ise çalışmaların kent genelinde öncelikle bakanlığın yaptığı hasar tespit çalışmalarını temel alarak binaların son üç ayda artçı zelzelelerle birlikte son durumunu görebilmenin amaçlandığını söyledi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir