Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. EKONOMİ
  4. »
  5. NOSAB: Otomotiv kesimi Bursa endüstrisini de büyütecek

NOSAB: Otomotiv kesimi Bursa endüstrisini de büyütecek

ateshaber ateshaber -
22 0

Merve ÖZDEMİR ÇEVİK – Onur POLAT / Herkes Duysun
BURSA (İGFA) –
NOSAB İdare Şurası Lideri Erol Gülmez, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in ortodoks iktisat modeline geçiş süreci ile yeni periyotta Bursa’nın, ülkenin üretim siyasetine yönelik katkılarını kıymetlendirdi.

NOSAB Lideri Erol Gülmez, iktisatta yeni şeylerin denenmesinin faturasının ağır olduğunu, bundan sonraki süreçte daha evvelce yapılan kusurların tekrarlanmamasını istediklerini söylerken, “Biz ülke olarak yeni bir şey icat etmeye kalktık ve bunun faturasını gördük. Merkez Bankası rezervlerimizi yitirdik, iktisatta istikrarları bozduk. Artık iş sürdürülemez bir duruma geldi. Yeni kabine ile daha evvelden tanıdığımız bir gruba ekonomiyi teslim ettiler. Umarım ki daha evvel yapılan kusurlar yapılmaz. Nitekim kelamda değil özde ortodoks iktisat siyasetleri uygulanır. Uygulanırsa da süratle düzelme olacağını düşünüyoruz. Olmaması için bir sebep yok lakin bu kolay değil. Bütün rezervinizi tüketmişsiniz, hatta altınlarınızın bir kısmını bozdurmuşsunuz, eliniz çok zayıf, uzun vakittir siyaset faizini tek haneli sayılarda tutmuşsunuz fakat gerçek reel faizler o denli değil. Hatta bu dengeyi sağlamak için TÜİK’in enflasyonu düşük gösterme eforu devam etmiş. Bunların hepsinden vazgeçilmesi lazım. Gerçek faiz ne ise o olmalı, döviz baskılanmamalı” diye konuştu.

“ASGARİ FİYATIN ARTIŞINI BU ORANDA BEKLEMİYORDUK”

Özellikle ihracatçı firmaların dövizin baskılanması ve öbür girdilerimizin artmasından ötürü uzun müddetten beri faaliyetlerini güç devam ettirdiklerini belirten Lider Gülmez, “Seçim sonrası döviz kuru biraz yükselmeye başlayınca umutlanmıştı bu firmalar lakin minimum fiyatın artışını bu oranda beklemiyorduk. Yüzde 20 civarında bekliyorduk. Beklentimizin üzerinde bir artış oldu. Şayet doları 23-24 bandında sürdürmeyi devam ettirirlerse bu sefer yeniden umutlarımız boşa çıkmış olacak. O nedenle dövizin biraz daha yükselmesine müsaade edilmesi, müdahale edilmemesi lazım geldiğini düşünüyorum. Merkez Bankası Para Kurulu’nun alacağı karar çok değerli. Onların işi de çok sıkıntı. Aslında faiz beklentisi yüzde 25’in de üstünde. Bankaların beklentisi yüzde 40’lar düzeyinde. Faiz yüzde 40’lara çıktığında bu kere dövizin geri gelme mümkünlüğü kelam konusu” diye konuştu.

“OTOMOTİV BÖLÜMÜ BURSA ENDÜSTRİSİNİ DE BÜYÜTECEK”

Bursa’nın üretim siyasetine katkılarını da pahalandıran NOSAB Lideri Erol Gülmez, Bursa’da 4 tane araba fabrikası olduğunu hatta birkaç yerde ufak elektrikli araç üreten yerlerin de olduğunu söylerken, “Bursa otomotiv dalında merkez üs ve hatta Avrupa’da bilinen savlı bir üs. O nedenle otomotiv kesimi de büyümeye başladı. Hasebiyle Bursa endüstrisini de büyütecek ve tıpkı paralelde geliştirecek. Bu ivmeyi daha da arttırabilmek için biz üreticilere hükümetin dayanak olması lazım. Üzüldüğüm şey; maalesef parasını ranta yatıranlar, her vakit bizden daha fazla para kazanıyorlar. Biz devletten öteki gelişmiş ülkelerin yahut yeni gelişmekte olan Doğu Avrupa ülkelerinin yaptığını yapmasını istiyoruz. Çeşitli vakitlerde dayanaklar veriliyor fakat bunlar kâfi değil. Bir de bu ülkede rant iktisadından devlet kesinlikle vergi almalı. Beşerler ranttan o kadar para kazanıyor ve hiç vergiye tâbi değiller.” dedi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir