Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SON DAKİKA
  4. »
  5. Gaziantep en uygun buğday çeşidini araştırıyor

Gaziantep en uygun buğday çeşidini araştırıyor

ateshaber ateshaber -
28 0

GAZİANTEP (İGFA) – Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile GAP Ziraî Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü iş birliğinde 3 Mayıs’ta imzaları atılan “Gaziantep Şartlarında Makarnalık ve Ekmeklik Buğdayda Kaliteli ve Yüksek Verimli Çeşit Geliştirme Projesi” protokolü meyvelerini vermeye başladı.

Daha yüksek randıman ve kaliteyi amaçlayan proje çerçevesinde Oğuzeli Karaburun Kırsal Mahallesi’ndeki 4 dekarlık toprakta ekimi yapılan 10’ar çeşit ekmeklik ve makarnalık buğdayların hasat sürecinden olumlu sonuçlar alındı.

Çiftçinin ve endüstricinin proteini daha ağır ve sarılık rengi daha yüksek çeşitlere ulaşımını sağlamak ismine yerli ve ulusal bir altlığı da bulunan projede, test basamağının tamamlanmasıyla bir ekmeklik, bir de makarnalık buğday çeşidi belirlenerek Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından eser tescil kademesine geçilecek.

GBB Ziraî Hizmetler ve Besin Daire Başkanlığı Tarım Şube Müdürü Yusuf Yılmaz, Gaziantep şartlarında kaliteli ve yüksek verimli ekmeklik ve makarnalık buğday projesini GAP Ziraî Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ile birlikte 2 yıldır yürüttüklerini belirterek, şunları söyledi:

“Bugün, Gaziantep Şartlarında Makarnalık ve Ekmeklik Buğdayda Kaliteli ve Yüksek Verimli Çeşit Geliştirme Projesi’nin sonuçlarına varıyoruz. En verimli ve en kaliteli ekmeklik ve makarnalık için tescil çalışmalarını yürütüyoruz. Şu an Oğuzeli’ndeyiz ve burada hasat yapılıyor. Burada bir yıllık bir emek var.”

Yılmaz, son yıllarda iklim değişikliği sebebiyle bölgede daha evvel ekilen buğday çeşitlerinin hastalık ve randıman bakımından giderek berbata gitmesinden ötürü bu türlü bir çalışmayı devreye soktuklarını anlatarak, “Gaziantep Büyükşehir Belediyesi olarak artık kendi buğdayımızı üretip, dağıtacağız” sözünü kullandı.

Tescil sürecinden de bahseden Yılmaz, bu sürecin GAP Ziraî Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından yürütüleceğini aktararak, “Belirlenen buğday çeşitlerinin isimleri Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından konulacak. Çalışmaların sonucunu aldıktan sonra anaç buğday olarak çoğaltımını biz gerçekleştireceğiz. Tohumunu ise araştırma enstitümüzden alacağız. Daha sonra da 3 evreli sertifikalarımızı çiftçilerimize dağıtacağız. Bu çalışmayla birlikte çiftçilerimizin sertifikalı tohum gereksiniminin tamamını karşılamayı planlıyoruz.”

AMAÇ, DAHA KALİTELİ VE VERİMLİ BUĞDAYLARLA ÇİFÇİYİ VE SANAYİCİYİ BULUŞTURMAK

Şanlıurfa GAP Ziraî Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünde misyonlu Memduh Serdar Polat, enstitü çatısı altında buğday ve arpa ıslah programını yürüttüğünü tabir ederek, “İklim değişikliği hasebiyle son yıllarda üretimde önemli külfetler meydana gelmeye başladı. Ekmeklik ve makarnalık buğdaylarda kalitenin az olması değerli bir sorun. Bu proje kapsamında Gaziantep Büyükşehir ile birlikte daha kaliteli, daha verimli çeşitler ortaya çıkarmayı amaçlıyoruz. Uzun yıllardır süren çalışmamızın son kısmına bu gördüğünüz yerde denemeler yaparak, gelmiş bulunuyoruz, hoş sonuçlar aldık. Bugün de hasat günündeyiz. Çiftçilerimize daha kaliteli makarnalık ve ekmeklik buğdayı ulaştırma hedefindeyiz.”

Mevcut piyasada ekilen yaygın çeşitlerden farklı olarak daha yüksek protein, sarılık rengi daha yüksek olan çeşitleri Gaziantep ismine tescil etmek istediklerinin altını çizen Polat, “Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, toplumsal belediyecilik manasında Türkiye’nin lokomotifi. Biz de ha keza devamlı bu belediye çatısı altından çıkan çalışmaları takip ediyoruz. Gaziantep Büyükşehir, her sene çiftçilerine tohum dağıtıyor. Bu çalışmalar çerçevesinde dışa bağımlı kalmadan kendi ismine tescil edilmiş, Gaziantep yöresinde denenmiş, endüstricinin, çiftçinin yüzünü güldürecek buğday çeşitleri kente kazandırılacak. Bu çeşitler Gaziantep’in yerli ve ulusal çeşitleri ortasında bulunacak” diye konuştu.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir