Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SPOR
  4. »
  5. 662. Kırkpınar programı belirli oldu

662. Kırkpınar programı belirli oldu

ateshaber ateshaber -
27 0

Erdoğan DEMİR / EDİRNE (İGFA) – Edirne Belediyesi’nin mesken sahipliğinde 7-8-9 Temmuz tarihleri ortasında gerçekleştirilecek olan Kırkpınar Yağlı Güreşlerine sayılı günler kalırken, Kırkpınar programı da netleşti.

Her yıl yüzlerce pehlivanın kol bağladığı Sarayiçi Er Meydanı’nda güreşler 7 Temmuz Cuma günü Saat 09.00’da başlayacak.

Güreşler Sarayiçi’nde devam ederken, Kırkpınar’ın en kıymetli ritüellerden biri olan Ağa Karşılama Merasimi gerçekleştirilecek. Kırkpınar’ın 3 altın kemerli ağası, 662. Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim, 7 Temmuz Cuma Saat:10.00’da Selimiye Meydanında gerçekleştirilecek olan merasimle karşılanacak.

Daha sonra merasim Atatürk Anıtı’nda devam edecek. Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasının akabinde Pehlivanlar Mezarlığı’na geçilerek, dualar okunacak. Saat:12.00’de de Eski Cami’de mevlit okutulacak. Kırkpınar’ın açılış programı ise Saat:18.30’da Sarayiçi Er Meydanı’nda gerçekleştirilecek. 2022 Yılı Kırkpınar Başpehlivanı Mustafa Taş tarafından bayrağın göndere çekilmesinin isminden Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim, Türkiye Klasik Güreşler Federasyonu Lideri İbrahim Türkiş, Edirne Belediye Lideri Recep Gürkan, Edirne Valisi H. Kürşat Kırbıyık açılış konuşmasını gerçekleştirecek. Buradaki merasim resmi geçit merasimi ile son bulacak. 8 Temmuz Cumartesi Günü güreşler Sarayiçi Er Meydanı’nda devam edecek.

9 Temmuz Pazar Günü, Kırkpınar Yağlı Güreşleri Saat:09.00’da başlarken, Ağalık İhalesi Saat:15.00’te, Bayrak Merasimi Saat:16.00’da Final Güreşi Saat: 17.30’da, Ödül Merasimi ise Saat: 18.30’da gerçekleştirilecek.

KIRKPINAR KONSERLERİ İLE KIRKPINAR COŞKUSU YAŞANACAK

662. Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde Edirne ünlü müzik kümelerini ağırlayacak. Bu kapsamda 6 Temmuz Perşembe Akşamı Retrobüs, 7 Temmuz Cuma akşamı Yeni Türkü. 8 Temmuz Cumartesi akşamı ise Moğollar Sarayiçi Er Meydanı’nda Edirneliler ile buluşacak.

Cumhuriyetin 100. yılına denk gelen 662. Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin başpehlivanı bu yıl 1 milyon TL’lik para ödülünün sahibi olacak. Başpehlivan ikincisine 250 bin TL, başpehlivan üçüncüsü olacak 2 güreşçiye de 125’şer bin TL para mükafatı verilecek. Tüm uzunluklarda dereceye girecek olan başpehlivanlara verilecek olan para mükafatı, yolluk ve cins fiyatları ile bu yıl 3 milyon TL’ye ulaşacak. Bu ölçüsünün 2,5 milyon TL’si Edirne Belediyesi tarafında, 500 bin TL’si ise Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim tarafından karşılanacak.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir