Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. TEKNOLOJİ
  4. »
  5. Endonezya, uydu internetine geçti: Tüm Türkiye’ye yetecek sistem!

Endonezya, uydu internetine geçti: Tüm Türkiye’ye yetecek sistem!

ateshaber ateshaber -
23 0

Elon Musk’ın roket şirketi SpaceX ve Endonezya, geçtiğimiz gün ücra yerleri internete bağlamayı hedefleyen bir proje ile gündeme geldi. Milyon dolarlık proje kapsamında ABD’den ülkenin en büyük telekomünikasyon uydusunu fırlattı. Bununla birlikte Endonezya uydu internetine geçmiş oldu İşte konuyla ilgili detaylar!

Endonezya, 50 bin kamu hizmeti noktasına erişim sağlayacak

Endonezya’nın 280 milyonluk nüfusunun yaklaşık üçte ikisi internet kullanıyor. Ancak bu bağlantı, Güneydoğu Asya ülkesinin az gelişmiş doğu adalarında oldukça sınırlı. Endonezya Bakanı etkinlik öncesinde bir açıklama yaptı.

Açıklamasında uydu teknolojisinin sağlayacağı faydalardan bahsetti. Açıklamasında, “Uydu teknolojisi, önümüzdeki on yıl içinde fiber optikle ulaşılamayan bölgelerdeki köylere internet erişimini hızlandıracak” ifadelerine yer verdi.

Endonezya’nın 5,5 tonluk uydusu (SATRIA-1), Thales Alenia Space tarafından inşa edildi. SpaceX’in Falcon 9 roketi tarafından Florida’dan yörüngeye yerleştirildi. Sonrasında ise oldukça hassas bir iniş ile açık denizdeki bölgeye geri dönüş yaptı.

Tüm bunlarla birlikte uydu, Endonezya’nın doğu Papua bölgesinin üzerindeki yörüngede olacak. Endonezya hükümeti ise saniyede 150 gigabayt kapasiteye sahip olduğunu ve 50 bin kamu hizmeti noktasına erişimi sağlayacağını söyledi. Ayrıca bu proje, hükümet ile Endonezya uydu hizmeti sağlayıcısı PT Satelit Nusantara Tiga arasında bir kamu-özel sektör ortaklığı olarak yer alıyor.

Peki, siz Endonezya uydu interneti hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir