Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SON DAKİKA
  4. »
  5. Doğaseverler “Tür Say” etkinliğinde buluştu

Doğaseverler “Tür Say” etkinliğinde buluştu

ateshaber ateshaber -
29 0

KOCAELİ (İGFA) – Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin “Doğa Kocaeli” etkinliklerinden Çeşit Say bu yıl Kuzuyayla’nın tabiatında gerçekleştirildi. Doğaseverlerin rehberler eşliğinde müşahede yaptığı aktiflikte iştirakçiler bitki, kuş, kelebek üzere tiplerin fotoğraflarını çekerek kayıt altına aldı. Alanında uzman eğitmenler ve tabiat rehberleri eşliğinde gerçekleştirilen aktiflikte gelen küme dörde bölündü ve onlara ilgi alanlarına nazaran müşahede yapabilecekleri dürbünler, böcek müşahede kutuları ve büyüteçler verildi. 100’ü aşkın doğaseverin canlıları daha yakından tanıma fırsatı bulduğu aktifliğe, ‘Böcek Doktoru’ olarak bilinen İstanbul Teknik Üniversitesi öğretim üyesi Dr. Fatih Dikmen, Yaban Hayatı Fotoğrafçısı ve Kuş Gözlemcisi Ümit Malkoçoğlu, www. kocaelibitkileri. com editörü Hüseyin Cahit Doğan, İstanbul Üniversitesi Öğretim Vazifelisi Ergün Bacak, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Orman Fakültesi Doç. Dr. Vedat Beşkardeş, Biyolog Sibel Süer, Kocaeli Tabiat Müdafaa ve Ulusal Parklar takımları katıldı.

KUŞLAR VE EKLEMBACAKLILAR

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Tıp Say etkinliğinde Kuzuyayla’nın çeşitli bölgelerinde baştankara, taskuşu, cutre, karatavuk, yeşil çıvgın, ağaç incirkuşu, kuzgun, kızıl sırtlı örümcek kuşu, yeşil ağaçkakan üzere değerli kuş çeşitleri kayda geçirildi. Ayrıyeten çekirge, misket böceği, atalanta kelebeği, mavi kelebek ve çeşitli eklembacaklılar da Kuzuyayla cinslerine eklendi.

KUZUYAYLA’DA BİRİNCİ SEFER “TİRYAL MAVİŞİ” KAYDEDİLDİ

Kuzuyayla’nın florasını keşfetmeye çıkan doğaseverler, Dr. Hüseyin Cahit Doğan eşliğinde, Kuzuyayla’nın florasında birinci sefer Tiryal Mavişi kaydetti. Bunun yanı sıra iki endemik cins olan Uludağ Göknar’ı ve Göknar Sığırkuyruğu‘da keşfedilerek Kuzuyayla cinslerine eklendi. Kuzuyayla’nın renkli florasına şahit olan ziyaretçiler için de hayli bilgilendirici bir aktiflik gerçekleştirildi.

KUZUYAYLA’NIN MANTARLARI KEŞFEDİLDİ

Tabiat sevgisi olan vatandaşlar Cins Say ile Kuzuyayla’da şahane bir cins seyahatine çıktı. Bu kapsamda Öğretim Vazifelisi Ergün Bacak ile gerçekleştirilen mantar keşfinde karaebişke, köygöçüren, tellice, bal mantarı, kükürt öbeği, russula, çayır mantarı, puf mantarı, şemsiye mantarı, mavi cincile, sığır lisanı, borazan ve kazayağı çeşitleri gözlemlenen tiplerden oldu.

TÜRSAY NEDİR?

Vatandaş bilimi aktifliği olarak bilinen “Tür Say” bir alanda belli mühlet boyunca gözlemlenebilen tüm canlıların kayıt altına alındığı bir biyolojik çeşitlilik tespit çalışmasıdır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir