Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. TEKNOLOJİ
  4. »
  5. CS:GO Overwatch ban nedir? Kalkar mı?

CS:GO Overwatch ban nedir? Kalkar mı?

ateshaber ateshaber -
25 0

Counter-Strike: Global Offensive ya da kısa adıyla CS:GO, dünyanın en popüler oyunları arasında yer alıyor. Tabii bu popülarite, hile yapmak isteyen kişilerin de ilgisini çekiyor. Bu noktada pek çok güvenlik önlemi var. Bunlardan birisi de CS:GO hilecilerinin korkulu rüyası olan Overwatch ban. Peki Overwatch nedir? Overwatch ban kalkar mı?

CS:GO Overwatch nedir?

CS:GO için Valve tarafından özel olarak geliştirilen Overwatch sistemi, belirli bir seviyenin üstünde olan güvenilir oyuncuları denetimci olarak görevlendirir ve bu denetimciler gelen şikayetleri incelerler. Amaçları, kurallara aykırı hareket edilip edilmediğini tespit etmektir.

Valve tarafından belirlenen birden fazla denetimci, şikayet üzerine raporlanan oyuncunun oyunlarını izler ve bu sırada kurallara aykırı bir harekette bulunup bulunmadığını tespit etmeye çalışır. Eğer hile kullandığı veya farklı bir aykırı harekette bulunduğu görülürse, suçlu olarak işaretlenir.

Oyuncunun oyunlarını izleyen denetimcilerin büyük çoğunluğu, kurallara aykırı hareketler yapıldığı konusunda aynı fikirde ise, raporlar Valve’a iletilir ve son karar burada verilir. Bu karar doğrultusunda oyuncu ya ceza alır ya da suçsuz bulunur.

Overwatch denetimcilerin ceza verme yetkisi bulunmamaktadır ve asıl amaçları, CS:GO’da düzeni sağlamak için Valve’a yardımcı olmaktır. Öte yandan oyuncunun gerçekten suçlu olup olmadığına tek bir kişi karar veremez. Bununla beraber denetimciler, raporlanan oyuncuları objektif bir şekilde değerlendirmek zorundadırlar.

Bu nedenle kendi isteklerine göre oyuncuyu yasaklama yetkisine sahip değiller. Bununla beraber son kararı Valve verdiği için yanlışlıkla ceza verilmesi ihtimali de oldukça düşüktürk. Peki Overwatch ban kalkar mı? Merak edilen sorunun cevabına geçelim.

Overwatch ban kalkar mı?

Overwatch banların büyük çoğunluğu sınırsız olarak verilir. Oyuncu pek çok denetimcinin onayından geçtiği için kurallara aykırı bir harekette bulunduğu kesin olarak görülür. Valve, bu nedenle yasaklamanın hiçbir zaman kaldırılamayacağını açıkça belirtiyor.

Eğer kuralları çiğnemediğinizi düşünüyorsanız ve Overwatch ban yediyseniz, destek talebi açarak yanlış karar verildiğine dair şikayette bulunabilirsiniz. Bu şikayetin ardından oyunlarınız tekrardan incelenir ve gerekli aksiyon alınır.

VAC ban ile Overwatch ban arasındaki fark ne?

VAC Ban, Valve Anti-Cheat hile koruma yazılımı tarafından oyuncunun hile kullandığı tespit edildiğinde verilir. Bu sistem otomatiktir ve gerçekten de kuralları çiğneyip banlandıysanız, kalkma ihtimali yüzde 0’dır.

Overwatch ban ise otomatik bir sistem değildir ve gerçek kişiler tarafından incelenir. Bu kişilere de demin sözünü ettiğimiz denetimciler denir. Eğer gerçekten hile kullandıysanız ve ceza aldıysanız, itiraz etme hakkına sahipsiniz. VAC banda itiraz bile etmek mümkün değil.

Peki sizler bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdan bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir