Ateş haber hep yanınızda

 1. Anasayfa
 2. »
 3. SON DAKİKA
 4. »
 5. Tatilde sanal tuzaklara düşmeyin!

Tatilde sanal tuzaklara düşmeyin!

ateshaber ateshaber -
28 0

İSTANBUL (İGFA) – Hafta sonu müsaade günleri ve Kurban Bayramı ile birlikte 9 güne uzayacak tatil periyodu için planlar yapıldı.

Havaların yeterliden ısınması, okulların tatil olması ve üniversite imtihanlarının da bitmesiyle birlikte tatil dört gözle beklenirken, internet dolandırıcılıklarına karşı uyanık olmakta da yarar var.

Siber güvenlik şirketi ESET internette karşılaşabileceğiniz dolandırıcılıklara yönelik ikazlarını paylaştı.

Sahte fiyatsız seyahatlerden uydurma kiralık konutlara kadar hem seyahatlerinizden evvel hem de seyahatleriniz sırasında karşılaşabileceğiniz birtakım tehditleri sıraladı.

Seyahat dolandırıcılığı, siber hatalılar için en büyük para kazanma yollarından biri. 2022 yılında ABD Federal Ticaret Kurulu’na (FTC) 62.400’ün üzerinde mağduriyet bildirimi yapıldı. Mağdur başına ortalama 129 $ kayıpla, o yıl toplam 104 milyon $ farkında olmadan dolandırıcılara teslim edildi. Üstelik bu yalnızca bildirilen olaylar.

Uzmanlar, yükselen hayat pahalılığı ile, pazarlık peşinde koşan tatilcilerin bu tıp dolandırıcılıklara karşı daha da hassas olacağına inanıyor.

YOLCULARI AVLAYAN YAYGIN TEHDİT

Dolandırıcılık raporlama merkezi Action Fraud tarafından hazırlanan yeni bir rapor, geçtiğimiz mali yılda yalnızca Birleşik Krallık’ta 15 milyon Sterlin’in üzerinde kayıp yaşandığını ve bu sayının bir evvelki yıla nazaran yüzde 41 oranında arttığını ortaya koyuyor. Dolandırıcılar bu yolla uydurma internet siteleri kurarak, bu siteler ve toplumsal medyadaki geçersiz reklamlar yayımlayarak, bazen ödeme yapmak için yasal olmayan yollardan ele geçirilmiş mükafatlar yahut çalıntı kuponlar kullanarak daha ucuz fırsatlar sunuyorlar.

TATİL DÖNEMİNDE NASIL İNANÇTA KALINIR?

Bu cins senaryolardan uzak durmak için yapılabilecek pek çok şey var…

 1. Araştırmanızı yapın: diğerlerinin dolandırılıp dolandırılmadığını görmek için seyahat şirketlerini, otelleri, kiralama şirketlerini ve seyahat acentelerini internetten denetim edin.
 2. İstenmeyen bağlantılara asla karşılık vermeyin. Bir reklam gördüyseniz ve merak ediyorsanız, kuruluşla direkt bağlantıya geçin ve asla e-postadaki/metindeki/reklamdaki bağlantı bilgilerini kullanmayın.
 3. Havale, ikram kartı, kripto para yahut Cash App üzere para uygulamaları ile ödeme yapmayın zira bunlar alıcı için hiçbir muhafaza sağlamaz. Para bir defa gitti mi, gitmiştir.
 4. Uydurma bir siteye işaret eden yazım kusurları olmadığından emin olmak için ziyaret ettiğiniz rastgele bir sitenin URL’sini denetim edin.
 5. Uçak biletlerinden kaynaklanan rastgele bir kayıp riskini azaltmak için bir satıcının ATOL muhafazalı olup olmadığını iki defa denetim edin.
 6. Dikkatli olun: Bir şey kulağa gerçek olamayacak kadar yeterli geliyorsa, ekseriyetle gerçek değildir.
 7. Çok indirimli tatil ve biletler sunan karanlık web sitelerine aldanmayın.
 8. Sanal özel ağ (VPN) olmadan halka açık Wi-Fi kullanmayın ve dışarıda halka açık şarj istasyonlarını kullanmaktan kaçının.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir