Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. EKONOMİ
  4. »
  5. Çiftçilere tabiat takviyesi

Çiftçilere tabiat takviyesi

ateshaber ateshaber -
23 0

MERSİN (İGFA) – Mersin Büyükşehir Belediyesi Ziraî Hizmetler Dairesi Başkanlığı tarafından üreticilere dağıtımı yapılan Muz Kısım Parçalama Makineleri, hem üreticilerin işlerini kolaylaştırıp yüzlerini güldürüyor, hem de etrafa sağladığı yarar ile toprağın organik husus bakımından zenginleşmesi sağlanıyor. Bilhassa muz seracılığının ağır olarak yapıldığı ve vatandaşların büyük bir kısmının geçimlerini bu sayede sağladığı Anamur ve Bozyazı’da yapılan dağıtımlarla, üreticilere takviye olunuyor.

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından 2022 yılında Anamur Tropikal Meyve Üretim ve Pazarlama Kooperatifi, Anamur Muz Üreticileri Ziraî Kalkınma Kooperatifi ile Yaş Zerzevat ve Meyve Komiteciler Derneği’ne, Bozyazı’da ise Dokuder Derneği’ne dağıtımlar yapıldı.

Balcı: “Bozyazı ve Anamur iktisadına yüksek katma paha sağlar”

Bozyazı’daki tüm muz üreticilerinin, Büyükşehir tarafından verilen muz kütüklerini öğütme makinesinden yararlanabileceğini belirten Dokuma ve Kültür Eserleri Geliştirme Derneği Lideri Begüm Balcı, “Makineyi daha verimli kullanmak ismine çalışmalar devam ediyor. Kompost gübre olarak çok yeterli kullanılabileceğini anladık. Organik tarım yapan arkadaşlarımız var. Bu kompost gübreyi naylonun ortasına koyup mayalandırarak bahçelerinde kullandılar. Ayrıyeten yakıt olarak preslenip kütük haline getirilmesi denendi. Bunların hepsi Bozyazı ve Anamur iktisadına yüksek katma bedel sağlar. Zira çok fazla gübre parası ödüyorlar. O vakit mahallî kaynaktan bunu sağlamış olacaklar. Elde edilen eser yakıt olarak kullanıldığında da çok büyük dayanak sağlayacak” diye konuştu.

“Sürdürülebilir tarım için çok pahalı bir destek”

Gübre fiyatlarının dövize bağlı olarak daima yükseldiğine dikkat çeken Balcı, dağıtımı yapılan makinelerin sürdürülebilir tarım için çok bedelli olduğunu söz etti. Üretilen eserin meyvesinden, lifinden faydalanılarak sıfır atık elde edileceğine dikkat çeken Balcı, “Bu durumda hem bitki besleniyor, hem de tabiat kendi kendine bir dönüşüm içerisinde oluyor. Yani hem organik tarım açısından, hem de olağan tarım açısından daha güzel olacağını düşünüyoruz. Derneğimize verdiği bu dayanaklar için başta Vahap Seçer Beyefendi olmak üzere, tüm Tarım Dairesi’ne çok teşekkür ederiz” sözlerine yer verdi.

Öksüz: “Organik gübre elde ediyoruz”

Muz Kısım Parçalama Makinesi takviyesinden faydalanan Bozyazı ilçesinden muz üreticisi Ali Öksüz, “Bu makineleri, materyalleri öğüterek tekrar gübreye dönüştürmek gayeli çalıştırıyoruz. Seranın büyüklüğüne nazaran tonlarca materyal çıkar. Mesela 1 dönümden 5-6 ton materyal çıkar. Evvelce bu atıklar arazinin içinde çürüyüp gidiyordu. Ancak bundan sonra pahalandırılacak. Seranın içindekiler kendi kendine 3-5 ayda eriyip bitiyor ve gübre haline dönüşüyor” dedi.

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından üreticilere dağıtımı yapılan muz kısım parçalama makinelerini yeni tanımaya başladıklarını kaydeden Öksüz, “Şu anda deneme basamağındayız. İnşallah düzgün bir şey olur. Kısa müddette gübreye dönüşür. Bir de dökülen, dışarıya atılan gereçleri pahalandırmak çok değerli. Organik gübre elde ediyoruz” diye konuştu.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir