Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SON DAKİKA
  4. »
  5. Bursa’da staj ve çıraklık mağdurları ’emeklilik’ istiyor

Bursa’da staj ve çıraklık mağdurları ’emeklilik’ istiyor

ateshaber ateshaber -
28 0

BURSA (İGFA) – 2 milyon 250 bin EYT’li vatandaş emekli oldu ve birinci maaşlarını almaya başladı. Artık ise staj ve çıraklık mağdurları seslerini duyurmaya çalışıyor.

Bursa Staj ve Çıraklık Mağdurları Derneği 10-11 Haziran günleri seslerini Şehreüstü Meydanı’ndan duyurmaya çalışacak.

Dernek tarafından yapılan yazılı açıklamada; emeklilik haklarından ve gayretten vazgeçmeyeceklerini belirterek, seslerini Hükümete karşı Bursa’dan yükselteceklerini söz ettiler.

“Ellerinde sigorta kartı olan kartta birinci işe giriş tarihi yaşlılık numarası ve bunun yanı sıra bu numaranızı sonraki patronunuza iletin yazısı olan bu ülkenin üreten ve çalışan işçilerinin alın terinin hakları bir an evvel verilmelidir” denilen açıklamada, “Zaten Ana maddemizde eşitlik prensibi 10. unsurda düzenlenmiştir. 10. unsur şöyle demektedir: “Herkes, lisan, ırk, cinsiyet, siyasi niyet, felsefi inanç, din, mezhep ve gibisi sebeplerle ayırım gözetilmeksizin kanun önünde eşittir. Hiçbir şahsa, aileye, zümreye yahut sınıfa imtiyaz tanınamaz. Toplumsal Güvenlik sistemindeki bu adaletsizlik stajyerlik ve çıraklık yapmış işçilerde kırgınlık ile birlikte devletine ve hükümetlerine karşı güvensizlik oluşturmaktadır. Staj ve Çıraklık numaraları sgk başlangıcı kabul edildiğinde geçmişin ve geleceğin asıl işçileri meselelerinin bitmesi ile birlikte devletine ve siyasilerine inancı aratcak tıpkı vakitte orta eleman ve nitelikli eleman sorunu çeken sanayii ve sanaatkar küçük esnafımızda bu teşvik ile bu sorunu aşacak onlarda üretmeye devam edecektir. Meslek Liselerinin kıymeti artacak ve Ülkemizde tercih edilir pozisyona gelecektir” tabirlerini kullandı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir